Kipróbáltuk: HTC Touch Dual - gyorsabb processzorral tényleg jobb
Szinte még ki sem hűlt az asztal az MDA Touch érintőképernyős mobil helyén, amikor öcsikéje, a továbbfejlesztett HTC Touch Dual megérkezett szerkesztőségünkbe, így a vártnál hamarabb megbizonyosodhattunk arról, vajon tényleg jobb-e egy gyorsabb processzorral a készülék, illetve valóban a kijelző kemény borítása felel-e az érzéketlenségért.
Szinte még ki sem hűlt az asztal az MDA Touch érintőképernyős mobil helyén, amikor öcsikéje, a továbbfejlesztett HTC Touch Dual megérkezett szerkesztőségünkbe, így a vártnál hamarabb megbizonyosodhattunk arról, vajon tényleg jobb-e egy gyorsabb processzorral a készülék, illetve valóban a kijelző kemény borítása felel-e az "érzéketlenségért". A mobilt alaposan áttervezte a tajvani HTC, nem csak jobb kijelzővel és gyorsabb processzorral, hanem billentyűzettel és harmadik generációs képességekkel is felvértezték. A Touch Dualból ráadásul két kivitel is kapható, az egyik 16 gombos billentyűzettel, hagyományosan mobiltelefonos kiosztással, míg a másik a fura 20 billentyűs, QWERTY kiosztással érkezik.
Gyorsabb processzor
A Windows Mobile 6-ot futtató készülék a szétcsúsztatható és 3G-s kivitelnek köszöhetően valamivel vastagabb és hosszabb lett a korábbi, csak GSM nyelvet beszélő változatnál, azonban nem annyival nagyobb, amennyivel fejlettebb, még mindig bőven zsebben elférő kategória. A memóriakártya végre elérhető a készülék szétszedése nélkül is, ez praktikus változtatás volt. A HTC Touch Dualt már kétszeres órajelű, 400 MHz-es processzor mozgatja, mely érezhetően jobb válaszidőket produkál, mint a 200 MHz-es változat, a telefon végre használható sebességgel futtatja az operációs rendszert és az alkalmazásokat, nem kell hosszú másodperceket várni például a böngésző elindulására.
A harmadik generációs képességek nem merülnek ki a videotelefonálásban, melyet az előlapi, második kamera is segít, a mobil csatlakozhat a HSDPA mobilhálózathoz is, melyen maximálisan 3,6 megabit/s-os letöltési és 384 kbit/s-os feltöltési sebességet képes elérni. A HSDPA támogatása nagyban növeli a telefon használhatóságát, a gyors mobilhálózaton keresztül végre bárhonnan lehet Skype-beszélgetéseket kezdeményezni, mely GPRS-en keresztül nem igazán megvalósítható, illetve sokkal gyorsabban lehet webet böngészni, a leveleinket elérni.
A HTC azonban egy sokak számára "éseztmostmiértkellett?" húzást elkövetett a Touch Duallal kapcsolatban: egyszerűen kihagyta -- vagy egyszerűen csak letiltotta, ezen sem lepődnénk meg, a HTC Trinity firmware-frissítéssel élesíthető GPS-e után -- a mobilból a korábbi változatban használt Wi-Fi-vezérlőt. Sokak számára ez hatalmas vétek, hiszen ezzel egy "ultimate" mobiltelefont alkothatott volna a tajvani cég, én azonban személy szerint nem éreztem ezt akkora problémának, a gyors mobil internetelérés nálam teljesen kiváltotta a Wi-Fi iránti igényt. Persze ez nem vigasztalja azokat, akik esetleg videót streamelnének helyi hálózatukról a készülékre. A vezeték nélküli csatlakozásra így csak Bluetooth vagy maga a mobilhálózat áll rendelkezésünkre.
Billentyűzet, kijelző
A készüléket a 20 billentyűs kiosztással kértük, hogy megnézzük, mennyire fura -- nos, rettenetesen. Egy hét alatt körülbelül az eredeti SMS-gépelési sebességem negyedét sikerült elérnem, annyira nem állnak rá az ember ujjai a teljesen máshova áthelyezett betűkre. A 20 gombos kiosztásnál a szokásos 3 helyett csak két betű található egy-egy billentyűn, mely a normális kiosztáshoz viszonyítva totális átállási kényszert jelent. Hosszú távon előfordulhat, hogy némi előnyt lehet kovácsolni ebből a kivitelből, de ha nem szeretnénk túl sokáig bosszankodni, inkább a hagyományos 16 gombos változatot vásároljuk meg. A speciális kiosztást ráadásul az érintőképernyőn megjelenő virtuális billentyűzet is átveszi, így azzal sem juthatunk előrrébb, ha azon próbálunk meg gépelni.
A kijelző minősége lényegesen jobb, kontrasztosabb, világosabb az előző változatnál. Felbontása nem változott, érzékenysége viszont már egy hagyományos érintőképernyőével vetekszik, ezek szerint mégsem a kemény borítás okolható a sima Touch szinte szó szerint csapnivaló érzékenységéért. A Touch Dual felülete valóban érintésre működik, mely nem csak a Windows Mobile, hanema TouchFLO második generációjának kezelését is kényelmesebbé teszi.
TouchFLO 2.0, akkumulátor
A Touch Dual már a második generációs, továbbfejlesztett TouchFLO felülettel érkezik. Az okosabb szoftver a billentyűzet "előhúzásakor" automatikusan bead egy ujjal kezelhető felületet, melyen egyetlen nyomással választhatunk az SMS-írás, új kapcsolat létrehozása, vagy más funkciók között. Ugyanígy újdonság a képnézegető felület, melynél egyszerű ujjmozdulatokkal lapozhatunk a képek között, nagyításhoz pedig elegendő ujjal "bekarikáznunk" a nagyítandó területet. A tollat azonban továbbra sem nélkülözhetjük, például egy videó ugyanúgy az egyujjas kezelésre fel nem készített Media Playerben indul el, mint eddig. Izgalommal várjuk a TouchFLO harmadik generációját.
A HTC Touch Dual akkumulátoros üzemideje sajnos közel sem olyan jó, mint az előző változaté, a harmadik generációs hálózat sokkal gyorsabban meríti le a készüléket. Gyakori használat mellett a napi töltés sem elképzelhetetlen, de legalább kétnaponta érdemes rátölteni a telefonra, különben könnyen mobil nélkül maradhatunk. A Touch Dual körülbelül 140 ezer forintos végfelhasználói áron már megvásárolható hazánkban is, Wi-Fi nélkül ez az ár azonban picit soknak tűnik, ennyiért más gyártóktól ráadásként a Wi-Fi mellé GPS-vevőt is kapunk okostelefonunkba.
A HTC Touch Dual mobiltelefont a
C.Enter Információ-Technológiai Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.
Véleménye van?