A szétszteroidozott diversity alkonya
Az egyenlő bánásmód, a befogadás vitathatatlanul fontos értékek. Amikor viszont évtizedekben mérhető társadalmi folyamatokat akartak pár év alatt lezavarni profitorientált cégek asszisztálásával, DEI csomagolásban, a várt eredmény elmaradt. A 48. adásban tét nélkül rohangáltunk egy aknamezőn.
A téma igazi ingovány, rettenetesen megosztó. Ez a podcast is közel 2 évig tengődött az ötletlistán, mire sok nekifutás után, egy hete végre felvettük. Hazudnánk, ha azt mondanánk, véletlen, hogy pont most foglalkozunk vele.
Az amerikai elnökválasztás után változott a klíma, a nagy informatikai cégek (nem csak ők) egymás után farolnak le az immár teljesen elhasználódott, DEI (Diversity, Equity, and Inclusion) címke alatt futó programjaikról. A kormányzati támogatás és elvárások mentén szerveződő DEI programok voltak hivatottak a cégkultúrába csepegtetni az egyenlő bánásmód és befogadás normáit - Magyarországon is. Az egészségtelen szintre gyorsított programok számos helyen kisiklottak, hiszen egyenes következményük lett a pozitív diszkrimináció, a vállalati megosztottság.
A cégek sokáig azzal áltatták magukat és a közvéleményt is, hogy mindennek pénzben mérhető haszna, masszív többségi társadalmi bázisa van, miközben mind a cégeket, mind a társadalmakat polarizálta, a folyamat pedig ideológiai állóháborúvá silányult az egész világon. A programok a gazdasági nehézségek, és a leépítések miatt már választás előtt is csak a kirakatban ketyegtek, miközben a DEI által nyitott állások már régen felszívódtak az IT szektorban is. Trump győzelme pedig kiváló alkalmat teremtett arra, hogy a DEI programokat immár felvállaltan is bezárja a Meta, az Amazon és a többi cég. A programok alapját adó normák azonban velünk maradnak, velünk is kell hogy maradjanak, de immár lassú patakként csörgedezve, szteroidok és DEI máz nélkül. A podcast vendége Batiz Eszter szervezetfejlesztő volt, aki korábban részt vett vállalati DEI programok kidolgozásában.
Az adásban elhangzott hivatkozások a Discord csatornánkon érhetők el, ahol még beszélgetni is tudsz velünk, és a többi hallgatóval. Adásainkat megtaláljátok a SoundCloudon, a Spotify-on, az Apple Podcasten, a YouTube csatornánkon, és immár a YouTube Music-on is.