Az Intel elkészítette a világ legkisebb tranzisztorát
[SiliconValley] Az Intel tegnap jelentette be, hogy a cég hillsboroi (Oregon) laboratóriumában sikerült előállítani a világ legkisebb és leggyorsabb tranzisztorának mintapéldányait. E tranzisztorok mindössze 20 nanométer, azaz 0,02 mikron nagyságúak. Az Intel reményei szerint e felfedezésnek köszönhetően 2007-ben lehetséges lesz 1 milliárd tranzisztorból álló, 20 GHz-en működő és egy voltnál is alacsonyabb feszültséget igénylő processzorok gyártása.
Akárcsak a korábban (szintén az Intel által) előállított 30 nanométeres tranzisztorok esetében, a tranzisztor szilícium-dioxid kapuja csupán 3 atomból áll. Gerald Marcyk, az Intel technológiai és gyártási csoportjának kutatási igazgatója elmondta, hogy az új eredménynek köszönhetően Moore törvénye (mely szerint a chipekbe épített tranzisztorok száma valamint a chipek teljesítménye kétévente megduplázódik) az évtized végéig bizonyosan érvényben marad. Hozzátette azonban, hogy a három atomnyi vastagság egyben a jelenleg használt technológia korlátait is kijelöli, és néhány éven belül elkerülhetetlen lesz egy, a szilícium felváltására alkalmas elem használata.
Marcyk szerint e hagyományos félvezetőgyártási technológiával előállítható tranzisztorok még három szilícium-alapú processzorgeneráció jövőjét szavatolják.