Az AMD bejelentette Athlon 4 processzorának mobil változatát
Az AMD a mai napon bejelentette mobil Athlon 4 processzorát, amely a Palomino magon alapul. Az utóbbi időben nagyon sokat foglalkoztunk az AMD új processzormagjával, számos pletyka, biztos forrásból származó információ és találgatás látott napvilágot a Palominoval kapcsolatban, de ma végre fény derül a részletekre.
Az AMD mobil Athlon 4 processzort Socket A foglalatba hozzák forgalomba. A chipek 200 MHz EV6 front side bus-t használnak. Az AMD egyelőre nem tervezi 266 MHz-es verziók piacra dobását, ennek tervezési okai vannak. Mindazonáltal az asztali és szerver verziókban valószínű ilyet használnak majd.
A chipeket az AMD drezdai FAB30 gyárában készítik 0,18 mikronos rézalapú technológiával. Az AMD Palomino mag 37,5 millió tranzisztort tartalmaz, mérete 128 mm2, azaz kicsit nagyobb a 120 mm2-es Thunderbird-nél.
Az AMD Athlon 4 processzor számos újdonsággal bír, de nem mindenben váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A tiszta szilíciumból készült ultra-alacsony hőleadású mag, a továbbfejlesztett elágazásbecslő egység és az 1,4 GHz-es induló órajel csupán internetes pletyka maradt.
Az egyik fontos újítás a megnövelt L1 cache TLB (translation lookaside buffer). Ez gyakorlatilag egy olyan cache, amely a fizikai memóriacímekhez tartozó virtuális címeket tárolja. A processzor a virtuális címek alapján tudja megcímezni a memóriát.
Egy virtuális cím valós fizikai címmé való átfordításához 3 órajelciklus szükséges, de a TLB beiktatásával ez 1 órajelciklusra csökkenthető. Minél nagyobb a TLB, annál több virtuális cím fér el benne, és annál kevesebbszer szükséges elvégezni az átfordítást.
A Thunderbird mag L1 utasításcache egy 24 bejegyzést tároló TLB-t tartalmazott, az L1 adatcache-hez pedig egy 32 bejegyzést tároló TLB tartozik. Az AMD nem közölte, hogy a Palomino magban található TLB-k hány bejegyzést tárolhatnak, csak annyit, hogy többet, mint a Thunderbirdben találhatók.
A Palomino magban található cache mérete és kiosztása a Thunderbird-höz képest nem változott. Az elsőszintű cache 128 KByte, a másodszintű exkluzív gyorsítótár pedig 256 KByte méretű. A front side bus sávszélességének nagyobb kihasználásához a Palomino magban automatikus hardveres adat-"prefetch" technológiát alkalmaznak, ami megpróbálja megtippelni a program futásához szükséges adatokat, és a rendszermemóriából a cache-be tölti őket.
Az AMD a Palomino magba új SIMD utasítások támogatását is beépítette. Bár a gyártó ezt az 52 utasítást 3DNow! Professional-nek nevezi, az utasításkészlet gyakorlatilag megegyezik a Pentium III-ben két évvel ezelőtt debütált SSE-vel.
A chip tranzisztorainak és elredezésének optimalizálásával az AMD állítólag 20 százalékkal tudta csökkenteni a teljesítményfelvételt és a hőleadást. Az optimalizáció révén sikerült a processzor üzemi feszültségét 1,4 Voltra csökkenteni. Ez jelentős előrelépésnek, hiszen megszűnt az AMD Athlon processzorok talán egyetlen komoly problémája, a nagy felvett teljesítmény és a túlzott melegedés.
Balra a Thunderbird, jobbra a Palomino
A chip ezen felül tartalmazza az AMD PowerNow! technológiát, amely az Intel SpeedStep-hez hasonlóan automatikusan, az áramforrás és a futtatott alkalmazás számítási igénye alapján állítja be a chip órajelét és működési feszültségét. Az 1 GHz órajelű mobil AMD Athlon 4 processzor esetében 500 MHz/1,2 Volt és 1 GHz/1,4 Volt között ez elvileg 32 lépésben lehetséges.
A chip végre kapott egy magba integrált hődiódát is, amely segítségével könnyedén megállapítható a mag hőmérséklete, és ha az túlmelegszik, csökkenthető az órajel, vagy a chip akár ki is kapcsolható. Ezzel elkerülhető a processzor megégése és elhalálozása is. Régebben a Cool-it rovatban mutattunk be ilyen szétégett processzorokat.
Az AMD mobil Athlon 4 jelenleg négyféle kivitelben (1000, 950, 900 és 850 MHz) kapható. A processzorokat a drezdai FAB30 üzemben készítik, rézalapú 0,18 mikronos technológiával. A chipek ára rendre 425, 350, 270 és 240 dollár.
A Compaq be is jelentette Presario 1200 notebookját, amelyben az AMD mobil Athlon 4 processzora működik 1 GHz-en.