A majmok gnómja: Ximian GNOME 1.4 - első benyomások
A héten megjelent a GNOME egyik legismertebb változatának, a Ximian GNOME-nak az 1.4-es GNOME könyvtárak köré épülő változata, mint ahogy arról ebben a hírben mi is írtunk.
Már sok ember várta a GNOME 1.4-es verzióját, mivel rengeteg olyan újdonságot tartogatott a Linux kényelmes használatát előnyben részesítő emberek számára, amelyeket már más operációs rendszerek vagy kezelőfelületek alatt megszokhattunk.
A Ximian GNOME 1.4 a héten megjelent, és a népek annak rendje és módja szerint el is kezdték letölteni. Ennek köszönhetően a megjelenést követő két-három napban nem nagyon lehetett a csomagokat elérni és feltelepíteni, mivel laaasssúúúú volt a letöltés. Amennyiben sikerült ezen az aprócska akadályon átjutni, és lebányászni (nem saját kezűleg, hanem a nagyon barátságos telepítő közreműködésével) a csomagokat, melyek összesített mérete - a telepítéstől függően - 30 és 100 Mbyte közé esik, akkor egy olyan kezelőfelülettel lettünk gazdagabbak, ami alatt tényleg élvezet dologzni, és amit nehezen fogunk bármi másra lecserélni.
Hibáznék, ha egyszerűen csak egy kezelőfelületnek nevezném azt, amit Ximianék a gépünkre varázsolnak. Nyugodt szívvel állíthatom, hogy ez már sokkal több annál. A Ximian GNOME 1.4 által gépünkre feltelepíthető szoftverkavalkád között találunk szövegszerkesztőt az AbiWord személyében, Gnumeric kódnév alatt táblázatkezelőt, a keresztségben GAIM névvel megáldott üzenőszoftvert, ami támogatja a legelterjedtebb chat-protokollokat, vagy egy nagyon sokoldalú fájlkezelőt, Nautilus néven. Még folytathatnám a sort és megemlíthetném a Red Carpet nevű segédeszközt, ami a szoftverfrissítések kényelmesebb kezelésére hivatott (olyasmi mint a Windows Update, csak ez még működik is), vagy a Mozilla internetböngészőt, esetleg a GIMP képszerkesztő programot, de nem szabad elfelejteni a személyi infomrációkezelőt és levelezőklienst sem, az Evolutiont.
Amint láthatjátok rengeteg szoftvert kapunk ezzel a csomaggal, és nem utolsó sorban stabil szoftvereket. Idestova háromnegyed éve használok Ximian GNOME-ot (annak idején még Helix néven nyomták az ipart a fiúk) és még a szoftverek, könyvtárak fejlesztői változatai is megbízhatóan és stabilan működnek. Én bárkinek szívből tudom ajánlani ezt a szoftveregyüttest, mivel ténylegesen egy nagyon kellemes és használható környezetet varázsol az amúgy sivárnak nevezhető Linuxunk világába.