Akár négy éven belül itt lehetnek az első 10 GHz-es processzorok
Vállalati és kormányzati illetékesek ma bejelentették, hogy elkészült az első, extrém ultraibolya fénylitográfián alapuló (EUV) chipgyártó berendezés mintapéldánya. Az új technológia igazi áttörésnek számít az iparágban, és lehetővé teszi a mai processzorok teljesítményének akár tízszeresére is képes chipek gyártását.
A prototípus elkészítésére létrejött EUV LLC konzorcium mögött a félvezető ipar óriásai sorakoztak fel: az Intel Corporation, Motorola Inc., Advanced Micro Devices Inc., Micron Technology Inc., Infineon Technologies és az International Business Machines. A konzorciummal szorosan együttműködve a programban amerikai kormányzati szervek is részt vettek: az Egyesült Államok energiaügyi hivatalának három laboratóriuma támogatta a munkálatokat.
Az EUV technológia kifejlesztését a jelenleg használt technológia elavulása tette szükségessé; szakértők szerint az ugyanis néhány éven belül kimeríti fizikai lehetőségeinek korlátait. Az EUV litográfián alapuló technológia lehetővé teszi a félvezetőgyártók számára, hogy a korábbi gyártási technológia 0.1 micronos becsült felső határát lejjebb szorítsák legalább 0.03 mikronig.
A fejlesztők szerint a 250 millió dolláros projekt mérföldkövéhez érkezett el, hiszen bebizonyosodott az EUV technológia működőképesége. A technológiát nemsokára átadják a litográfiai berendezéseket gyártó cégeknek, hogy azok elkészíthessék első tesztpéldányaikat.
Becslések szerint az EUV-t használó gyártósorokon készülő processzorok négy-öt éven belül elérhetik akár a 10 GHz-es sebességet is. Csak összehasonlításképpen, a jelenleg kereskedelmi forgalomban kapható legmagasabb órajelű Pentium 4 processzor 1,5 GHz-en üzemel.