Szicíliai Etna-völgy: már az IBM is csatlakozik az új európai Szilícium-völgyhöz
[Bloomberg] Az állami támogatások segítségével létrejött Etna-völgy egy olyan régióban hoz létre állásokat, amely Európában a legszegényebbek közé tartozik. Az STMicroelectronics, Európa legnagyobb félvezetőgyártója, a Nokia, a világ legnagyobb mobiltelefon gyártója és a francia Air Liquide együttesen több, mint 4000 alkalmazottat foglalkozatnak és még 4000-ren dolgoznak a kapcsolódó ipari állásokban. A hétvégén pedig az IBM nyitott egy mobiltelefon kutatási központot az Etna-völgyben.
Bár a szigetre egyébként mai napig is jellemző bűnözés és bürokrácia továbbra is távol tartja a potenciális csatlakozókat, az állami támogatások leendő leállásával pedig tovább csökkenhet a sziget vonzereje, ugyanakkor úgy tűnik, hogy a projektben résztvevő cégek hosszú távon gondolkodnak az Etna-völggyel kapcsolatban. 1980-ban a szicíliai származású Pasquale Pistorio, aki többek között a Motorola-nál is dolgozott, megvett egy 19-éves, SGS nevű veszteséges tranzisztorgyárat. Az alkalmazottak több, mint felét elbocsátotta és a céget chipgyártó vállalattá alakította át. A francia Thomson Semiconducteurs-zel egyesülve létrejött az ST, amely tavaly 1,42 milliárd $ nyereséget ért el.
Az immár elnök-vezérigazgató Pistorio nem felejtette el Szicíliát. Februárban az ST 1,5 milliárd $-os, 5-éves befektetés mellett döntött az Etna-völgy kibővítéséhez. Itt intelligens kártyákban, digitális kamerákban és set-top boxokban használt chipek készüknek.
A februári bejelentés után Pistorio így nyilatkozott: "Szilícium-völgy Kaliforniában négy ok miatt alakult ki: egy kiváló egyetem, a Stanford jelenléte; egy kiváló vállalat, a Hewlett-Packard, jelenléte; a kockázati tőke jelenléte és Kalifornia gyönyörűsége", majd hozzátette: "Cataniában mindez szintén együtt van".
Az egyetem a Catania Egyetem, az innen kikerülő mérnökök átlagos keresete évi 22 ezer $, szemben a kaliforniai Szilícium-völgyben hasonló helyzetben lévők 207 ezer $-jával. A különbség fő oka az, hogy a helyi fizetések jóval alacsonyabbak és az Európai Unió 2006-is 3,8 milliárd eurónyi támogatást nyújt az Etna-völgy projektnek, ezenkívül az olasz kormány és a helyi kormányzat is támogatja a projektet.
1999-ben a cataniai régióban (ahol akkoriban 27%-os volt a munkanélküliség) 6%-kal nőtt a munkahelyek száma, részben az ST és a környékbeli vállalatok miatt. Ez volt a legnagyobb növekedési ütem Szicíliában, míg az átlagos növekedési ütem 0% volt. Az Air Liquide azért jött Szicíliába, hogy az ST-t ellássa gázzal. Az Air Liquide jelenléte alvállalkozóknak és szolgáltatóknak teremtett munkalehetőséget a régióban.
A Nokia három ok miatt választotta Cataniát: az egyetem, a high-tech cégek jelenléte és a helyi kormányzat pozitív hozzáállása. Az IBM pontosan ugyanezen okok miatt döntött úgy, hogy Cataniában van a helye.