188 különféle Linux-disztribúciót tartanak számon
[Techweb] A Linux operációs rendszerek több változata (disztribúciója) létezik, ezek alapvetően ugyanazokat a - disztribúciótól függetlenül fejlesztett - programokat, könyvtárakat, stb. tartalmazzák, általában kis eltérésekkel. Ezek többnyire kimerülnek a grafikus felület alapértelmezett konfigurációjában (menük szerkezete, ikonok), illetve a konfigurációs file-ok, dokumentációk elhelyezésében.
Bár ezek közül a disztribúciók közül csak néhánynak sikerült igazi áttörést elérnie és igazán népszerűvé válnia, a különböző verziók száma egyre csak emelkedik.
"Jelenleg 188 különféle disztribúciót tartunk nyilván" - állítja a Linux Weekly News főszerkesztője Elizabeth Coolbaugh. "A disztribúciók száma hetente átlagosan egy-kettővel bővül."
A szoftverfejlesztők és megoldások szállítói számára komoly dilemmát jelent, melyik disztribúciót is támogassák. Ugyanis a már korábban említett apró eltérések elég nagyok ahhoz, hogy esetleg egy szoftver ne fusson megfelelően minden disztribúción.
A jelenlegi legnépszerűbb csomagok a Red Hat, a SuSE, a TurboLinu, Caldera, a Debian, Slackware és a Mandrake. A 188 nyilván tartott verzió közül 28 épül a jelenlegi legnépszerűbb disztribúcióra, a Red Hat-re. A Red Hat a tervek szerint heteken belül megjelenteti Linux disztribúciójának 7.1 változatát, ami a frissen elkészült 2.4 kernelt és a Nautilus grafikus felületet és file-kezelőt is tartalmazza.
A beágyazott rendszerekhez fejlesztett Linux változatok száma igen gyorsan nő. A 188 ismert disztribúció közül 25 a beágyazott rendszerek operációs rendszere. A legnépszerűbb csomagok az Embedix, Hard Hat Linux, LEM, NeoLinux, OS2000, CoolLinux. A kézigépekbe szánt disztribúció neve PocketLinux. Hogy ezen disztribúciók száma mennyire nő? Coolnaugh szerint tavaly augusztusban még 17 ilyen csomag létezett, azaz öt hónap alatt nyolc új disztribúció jelent meg a piacon.
A 188 ismert csomag közül 9 a Debian "leszármazottja". Ezek közül a legismertebb talán a Corel, bár a cég legfrissebb tervei szerint meg kíván szabadulni linuxos részlegétől. Debian-alapú csomagok többek között a Storm, Prose és a Progeny. Ez utóbbi csoagot egy for-profit cég adja ki, amelyet a Debian egyik vezető programozója alapított.
Az Egyesült Államokon kívül népszerű disztribúció a SuSE, ami főleg Európában hódít, a TurboLinux-ot pedig Ázsiában használják sokan. Japánban a Kandara és a Laser5 a legismertebb csomagok, Kínában a Blue Point, a Red Flag és a Linpus. Oroszországban a Black Cat csomagot használják sokan.
Linus Torvalds szülőföldjén, Finnországban a Best Linux-ot keresik sokan, ugyanúgy, mint Svédországban.