Elindult az Amazon eddigi legambiciózusabb küldetése
A kereskedelmi műholdflotta első kontingensének felbocsátásával beszállt az űrtávközlési versenybe a világ legnagyobb e-kereskedelmi cége, egyben egyik legnagyobb felhőszolgáltatója, az Amazon.
Több mint egy év késéssel az eredetileg tervezett időponthoz képest, illetve hat évvel a projekt bejelentését követően hétfőn Floridából felbocsátották az Amazon kereskedelmi távközlési műholdflottájának első kontingensét, ezzel a világ legnagyobb e-kereskedelmi cége is beszállt az űrtávközlési versenybe, ahol jelenleg messze a mezőny előtt halad Elon Musk SpaceX-e a Starlinkkel.
Az Amazon 3236, alacsony Föld körüli pályára (Low Earth Orbit, azaz LEO) állított, internetszolgáltatást nyújtó műholdjaiból az első misszióval 27 darab indult útnak Cape Canaveralból egy Atlas V hordozórakétán. A projekt indulását többször is halasztották, az eredeti tervek szerint már tavaly év elején el kellett volna indulnia az első műholdaknak, de még az utolsó pillanatban, április 9-én is le kellett fújni a startot - igaz, akkor már csak a rossz időjárás miatt.
USA Tech Hub: ahonnan a passzátszél fúj Minden, ami a technológiai szektorban történik, jellemzően az USA-ból indul.
A tízmilliárd dolláros kezdeti büdzsével létrehozott Kuiper az Amazon eddig legnagyobb szabású projektje, mellyel a vállalat új területekre kíván evezni, és olyan, földi és műholdas internetet szolgáltató cégek versenytársává kíván válni, mint az AT&T, a T-Mobile USA vagy éppen a Starlink - melynek műholdjait már mobilkommunikációs célokra is használják.
Ahhoz, hogy utóbbit beérje, még sok, a hétfőihez hasonló sikeres felbocsátásra lesz szükség, amiből a Boeing és a Lockheed Martin vegyesvállalata, a United Launch Alliance (ULA) ötöt teljesít még idén.
Az Amazon 2022-ben összesen 83 Kuiper-misszióra kötött szerződést az ULA-val, az Arianespace-szel és Jeff Bezos Blue Originjével, a Starlink azonban már sikeresen teljesített 250 missziót, és ma már hetente átlagosan egy Falcon 9 hordozórakétán nagyjából kéttucatnyi telekommunikációs műholdat bocsát fel.
A Kuiperen keresztül nyújtott internetszolgáltatás a tervek szerint valamikor az év későbbi szakaszában indulhat meg, a jelenlegi tervek szerint 578 műholddal elszórtan az északi és déli féltekén egyaránt. Várhatóan ezzel együtt sem sikerül majd teljesíteni az illetékes hatóság, az FCC feszes határidejét, mely előírja, hogy a teljes flotta felét, azaz 1618 műholdat jövő év közepére pályára kell majd állítani.