Szerző: Koi Tamás

2025. április 25. 09:10

Rövid távon nem sok jóra számít az Intel

Nincs gyors megoldás az Intel nehézségeire, tette világossá a vállalat márciusban kinevezett új vezérigazgatója az első üzleti negyedév eredményeinek ismertetése során.

Aki gyors feltámadást vár Amerika legnagyobb chipgyártójától, az Inteltől, alighanem csalódni fog, mint ahogy csalódtak a befektetők is a vállalat első üzleti negyedéves eredményeinek, illetve a második üzleti negyedévre vonatkozó prognózisának ismertetését követően is. Az új vezérigazgató hiába utalt az elkerülhetetlen költségcsökkentésre, a tőzsde pesszimistán fogadta a beszámolót.

A tegnapi közzétételt követő elemzői konferenciabeszélgetésen kiemelt szerep jutott az Intel márciusban kinevezett új vezérigazgatójának, Lip-Bu Tannak, akitől a befektetők azt várják, hogy a vállalat korábbi menedzsmentje által éveken keresztül elkövetett hibákat kijavítsa. A cég így többek között lemaradt az AI-bummról, illetve a gyártástechnológia fejlettsége terén is megelőzte riválisa, a TSMC.

Az új vezető ugyanakkor lehűtötte a kedélyeket azzal, hogy bár az első üzleti negyedévben a cég tett egy lépést a "jó irányba", nincs gyors megoldás a vállalat összes problémájára. Tan egyelőre túl sok konkrétumot nem közölt a terveiről, mely elsősorban a működési költségek és beruházások lefaragását jelentheti még ebben az üzleti évben - előbbi a korábban prognosztizált 17,5 milliárdról 17 milliárd dollárra, utóbbi 20 milliárd dollárról 18 milliárd dollárra csökkenhet.

intel_sun

USA Tech Hub: ahonnan a passzátszél fúj

Minden, ami a technológiai szektorban történik, jellemzően az USA-ból indul.

USA Tech Hub: ahonnan a passzátszél fúj Minden, ami a technológiai szektorban történik, jellemzően az USA-ból indul.

A hét elején pletykaszinten felmerült, hogy az Intel ennek részeként jelentős, a munkaerőállomány 20%-át érintő elbocsátásra készül, ez azonban az üzleti jelentés közzétételéig nem konkretizálódott. Az új menedzsment egyelőre annyit közölt, hogy mindenképpen lesznek leépítések, leginkább középvezetői szinten, ami egybecseng azzal az elképzeléssel, amit Tan már akkor képviselt, amikor még csak igazgatótanácsi tag volt az Intelnél.

A maláj származású vezető Pat Gelsinger idejében többek között a chipgyártó bürokratikus szervezeti működést és strukturát kritizálta, illetve jelezte, hogy menedzserek ezrei helyett mérnöki kompetenciára lenne szüksége elsősorban az Intelnek. Emellett kevesebb meetingre és több, az irodában töltött időre - utóbbi kapcsán már meg is született a döntés, miszerint a cég dolgozóinak a jövőben heti négy napot a munkahelyükön kell majd tölteniük.

Az első üzleti negyedévben az Intel a vártnál valamivel jobb árbevételt jelentett, a céghez 12,3 milliárd helyett 12,67 millird dollár folyt be a háromhónapos időszakban, amit elsősorban Donald Trump amerikai elnöknek, illetve a hozzá kötődő vámháborúnak köszönhet a chipgyártó. 

A büntetővámoktól való félelem ugyanis kisebb felvásárlási pánikot okozott a partnereknél, ez azonban a második negyedévben visszaüthet, és minden valószínűség szerint vissza is fog ütni, legalábbis a vállalat az aktuális negyedévben csupán 11,8 milliárd dolláros árbevétellel számol a korábbi, 12,8 milliárd dolláros elemzői konszenzushoz képest. 

A vállalat az első negyedében 800 millió dolláros nettó veszteséget termelt, a második negyedévre pedig nullára várja a mérleget a menedzsment.

A cég papírjainak árfolyama a zárás utáni kereskedésben 5%-ot esett.

a címlapról