Jöhetnek a tányér méretű integrált áramkörök
A mesterséges intelligencia modellek számítási kapacitás-igénye katalizálja a következő években a chipfejlesztési-gyártási versenyt, melyben a TSMC kvázi előre menekülve a fejlettebb gyártástechnológia mellett újabb technológiákkal próbálja megőrizni vezető szerepét.
A különféle mesterséges intelligencia alapú szolgáltatások illetve platformok számítási kapacitás-igénye gyakorlatilag kimeríthetetlen, melyre válaszul az Nvidia-hoz hasonló chiptervezők évről-évre nagyobb teljesítményű processzorokat dobnak piacra. Ennek a fejlődésnek az egyik alapja a gyártástechnológiai eljárások folyamatos finomhangolása - itt a labda elsősorban a világ legnagyobb szerződéses bérgyártójánál, a TSMC-nél, illetve első számú potenciális riválisánál, az Intelnél pattog.
A tajvani vállalat szerdán bejelentette, hogy 2028-tól kezdhetik meg a termelést a gyártósorok az A14 gyártástechnológiával, mely szokás szerint gyorsabb és hatékonyabb energiafelhasználási mutatókkal rendelkező chipek előállítását eredményezheti majd.
A vállalat szerint az A14-alapú chipek azonos fogyasztás mellett 15%-kal lehetnek gyorsabbak az idén induló N2 technológiával gyártott megoldásoknál, vagy azonos számítási teljesítmény mellett 30%-kal kevesebbet fogyaszthatnak.
Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.
Ennél lényegesebb fejlesztés lehet a szintén szerdán bemutatott System on Wafer-X, mely akár 16 nagy számítási teljesítményű chipet, memóriát és optikai kapcsolatot integrál egy nagyjából tányér méretű csomagban, miközben meg tudja oldani a chipek több ezer wattos teljesítményigényét .
Összehasonlításképpen az Nvidia aktuális nagyágyúja, a Blackwell két GPU-t integrál egy tokozásba, a 2027-ben érkező Rubin Ultra pedig négyet fog.
A TSMC az új technológiai irány támogatásához két gyárat is épít az Arizonai komplexumában, ahol összesen hat chipgyártó üzem, két tokozóegység és egy kutatás-fejlesztési központ üzemelhet teljes gőzzel 2028-ra.
Bár jelenleg még komolynak tűnik a lemaradása, az Intel már korábban ambiciózus terveket közölt azzal kapcsolatban, hogy saját bérgyártó üzletága meg kívánja előzni a TSMC-t a gyártástechnológia fejlettségét illetően, ez azonban csak a képlet egy eleme, hiszen nem mindegy, hogy az adott gyártosork milyen kihozatal mellett, mekkora volumenben és milyen árképzéssel termelnek, illetve milyen ügyféltámogatást nyújtanak.