Az Intel exportjának is piros vonalat húzott az USA
Az Nvidia és az AMD után a kék chipóriás Gaudi-sorozata is csak külön engedéllyel juthat el a kínai ügyfelekhez.
Az Amerikai Egyesült Államok kereskedelmi minisztériumának keze az NVIDIA és az AMD mellett az Intelig is elnyúlt, melyre szintén érvényesek lesznek a legújabb exportkorlátozó intézkedések – írja a Reuters belsős forrásokra hivatkozva. Így a kék óriás chipóriás kulcstermékeinek, például a Gaudi sorozat kínai értékesítése a jövőben speciális licencek kiadásához lesz kötve, ami bevételkiesést fog jelenteni a vállalat számára.
A jelentések szerint az immár Lip Bu Tan által vezetett cég a múlt hét során arról tájékoztatta ügyfeleit, hogy a korlátozások bizonyos teljesítményküszöböt elérő, elsősorban AI-fejlesztésekhez szánt chipeket érintenek majd. A meghatározott értékek között szerepel az 1400 GB/s DRAM sávszélesség, az 1100 GB/s vagy annál magasabb I/O sávszélesség, vagy ha ez a két érték együttesen meghaladja a 1700 GB/s-t. Ezen értékek felett külön engedély kell ahhoz, hogy adott komponens Kínába juthasson. Ahogy az Nviddia H20 chipjei, úgy az Intel Gaudi-szériája is magasan megugorja ezeket a követelményeket.
Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.
Az Nvidia esetében a lépés különösen fájdalmas, csak az aktuális negyedévben nagyjából 5,5 milliárd dollárral vágja meg a korábban prognosztizált árbevételt. Az exportkorlátozás elsősorban az Nvidia AI-adatközpontokban használt H20 típusú processzorát érinti, melyből a cég tavaly több millió példányt értékesített olyan meghatározó kínai technológiai cégeknek, mint a Tencent, az Alibaba a ByteDance vagy éppen a DeepSeek.
Az amerikai kormány ugyanakkor április 9-én arról tájékoztatta az Nvidia-t, hogy mivel fennáll a veszélye, hogy a H20 és a hozzá hasonló teljesítményű célprocesszorok a kínai hadsereg szuperszámítógépeiben kötnek ki, ezért a gyártó kereskedelmi licenc nélkül április 14-i hatállyal egyetlen ilyen processzort sem exportálhat Kínába.
Az AMD esetében az MI308-as termékeket érinti az intézjedés, ami várhatóan 800 millió dollárba fog fájni a vállalatnak. A költségek valószínűleg az eladatlan készletekből, a vásárlási kötelezettségekből és a kapcsolódó tartalékokból adódnak majd össze. Kína volt az AMD második legfontosabb piaca 2024-ben, mintegy 6,23 milliárd dollár bevétellel, ami a cég teljes bevételének majdnem negyedét, 24 százalékát jelenti.