Tőzsdére lépne a Figma az Adobe-üzlet kútba esése után
A piaci ingadozások ellenére a 12,5 milliárd dollárra értékelt Figma pozitív cash flow-t mutat, így optimistán tervezi a részvények kibocsátását, miután a szabályozók miatt az Adobe visszalépett a cég felvásárlásától.
A Figma felhőalapú tervezőplatform tulajdonosa kedden benyújtotta az elsődleges nyilvános részvénykibocsátáshoz szükséges dokumentumokat az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletéhez (SEC), de a pontos pénzügyi részletekkel kapcsolatban még nem hozott nyilvánosságra információkat. Dylan Field, a Figma társalapítója szerint a kockázati finanszírozású startupok előtt két út áll: a tőzsdére lépés, vagy a felvásárlás, utóbbi úton már megpróbáltak végigmenni.
Utalt ezzel minden bizonnyal arra, hogy több mint egy éve a versenyügyi hatóságok nyomására az Adobe visszalépett a Figma felvásárlására irányuló terveitől, ami az Adobe fennállásának legnagyobb, 20 milliárd dolláros akvizíciós ügylete lehetett volna. A kölcsönös felmondás eredményeként az Adobe egymilliárd dollár készpénzt volt köteles fizetni a Figmának bánatpénzként. A 2012-ben alapított Figma startup öt évvel később kiadott product design toolja az évek során a mobilapplikáció- és webdizájnerek kedvencévé, egyben az Adobe XD szoftver konkurenciájává vált.
Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.
A nyilvános kibocsátásra való előkészület meglehetősen optimista hozzáállást tükröz, mivel Donald Trump amerikai elnök vámok bevezetésére irányuló tervei miatt a bizonytalanság nem kedvez a befektetőknek, és az IPO-k kockázatosabbak. A 2021-es az alacsony kamatozású kockázatitőke-boom közepette a Figma értéke 10 milliárd dollár volt, ami 2024-re 12,5 milliárd dollárra nőtt. A cég bevallása alapján éves bevétele körülbelül 600 millió dollár volt a tavalyi év elején. A Figma támogatói közé tartozik többek közt a Kleiner Perkins, a Sequoia Capital, a Greylock, az Index Ventures, az Founders Fund.
A startup körülbelül 1600 alkalmazottal rendelkezik, és több millió ügyfelet szolgál ki, köztük az Airbnb, a Google, a Microsoft, a Netflix, a Salesforce, a Spotify, a Square, a Stripe és a Zoom cgeket, felhasználóinak 85%-a az Egyesült Államokon kívül esik. Az eszköz vonzósága, hogy viszonylag gyorsan implementálja a tervezők által javasolt fejlesztéseket, a különféle komponensektől kezdve az animációkig minden funkció gyorsan működtethető egyetlen böngészőben, letisztult és intuitív kezelőfelülettel.