Szerző: Koi Tamás

2025. április 16. 09:20

Milliárdos gyomrost kap Amerikától az Nvidia

Az Egyesült Államok újabb korlátozó intézkedéseket helyezett hatályba a szuperszámítógépekben használható komponensek kínai exportjára vonatkozóan, melyek súlyos dollármilliárdokban mérhető bevételtől foszthatják meg az Nvidia-t.

Csak az aktuális negyedévben nagyjából 5,5 milliárd dollárral vágja meg az Nvidia korábban prognosztizált árbevételét az Amerikai Egyesült Államok kereskedelmi minisztériumának legújabb exportkorlátozó intézkedése, mely a cég kulcstermékeinek kínai értékesítését speciális licencek kiadásához köti - derül ki a vállalat tőzsdei közleményéből.

Az exportkorlátozás elsősorban az Nvidia AI-adatközpontokban használt H20 típusú processzorát érinti, melyet kifejezetten a korábbi, teljesítményplafont kijelölő kínai exportkorlátozások hatására alakított át a meglévő H100 és H200 (Hopper) chipek alapjaiból. A H20 felfogható egyfajta butított Hopper-variánsnak, mely a globális piacokra készített változatokhoz képest elsősorban a kisebb memória-sávszélesség és a rosszabb skálázhatóság révén nyújt alacsonyabb teljesítményt.

nvidia_h20

Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez

Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.

Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.

A H20-ból az Nvidia tavaly több millió példányt értékesített olyan meghatározó kínai technológiai cégeknek, mint a Tencent, az Alibaba a ByteDance vagy éppen a DeepSeek, mely az év elején berobbant R1-es modell tanítási fázisához szintén az amerikai cég chipjeit használta. 

Az amerikai kormány ugyanakkor április 9-én arról tájékoztatta az Nvidia-t, hogy mivel fennáll a veszélye, hogy a H20 és a hozzá hasonló teljesítményű célprocesszorok a kínai hadsereg szuperszámítógépeiben kötnek ki, ezért a gyártó kereskedelmi licenc nélkül április 14-i hatállyal egyetlen ilyen processzort sem exportálhat Kínába.

Az ázsiai ország egyébként az Nvidia negyedik legnagyobb piacának számít(ott) az Egyesült Államok, Szingapúr és Tajvan után, az országba irányuló teljes exporttevékenység becslések szerint nagyjából 17 milliárd dollárnyi árbevételt hozott az előző üzleti évben a vállalatnak.

A tőzsde számára kedden kiadott tájékoztató szerint az 5,5 milliárd dolláros negyedéves leírás a H20 chipek meglévő - mostantól lényegében eladhatatlan - raktárkészleteihez illetve a lekötött megrendelésekhez kapcsolódik. Az Nvidia bennfentes források szerint az év eleje óta körülbelül 18 milliárd dollár értékben vett fel megrendeléseket a termékre a kínai vevőktől.

A Reuters által megszólaltatott elemzők szerint a H20 processzorok exportjának korlátozása a kínai gyártóknak kedvezhet, azok közül is elsősorban a Huawei-nek, melynek Ascend márkanevű AI-processzorai egyre versenyképesebbnek tűnnek - a cég chipdizájn- és szoftverfejlesztési képességei pedig a megrendelői bázis méretének növekedésével párhuzamosan méretgazdaságossági alapokon jelentősen javulhatnak majd.

a címlapról