Szerző: Dömös Zsuzsanna

2025. április 15. 10:43

Készen áll az AMD chipjeire a TSMC arizonai gyára

Kezdődhet a termelés a TSMC arizonai fab-jában, ahol az Nvidia Blackwell sorozatú chipjei mellett az AMD és az Apple számára végezne gyártótevékenységet a világ első számú bérgyártója.

Hamarosan már a világ legnagyobb chipgyártója, egyben Ázsia legnagyobb cége, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) új arizoniai egységének gyártósorairól fognak legördulni az Advanced Micro Devices (AMD) fejlett chipjei. Ez az első alkalom, hogy AMD chipek amerikai TSMC gyárban készülnek, így egy mérföldkőnek tekinthető momentumról van szó az egyébként kaliforniai székhelyű vállalat életében, mely eddig ugyanúgy a TSMC-vel, de annak tajvani létesítményében gyártatott.

Az AMD nemrég zárta le az AI-szerverek egyik vezető amerikai szállítójának számító ZT Systems felvásárlását is, mellyel tovább tudja növelni a jelenlétét a piacon. A vállalat vezetője, Lisa Su szerint bár Tajvan továbbra is nagyon fontos részét képezi az ellátási láncnak, de a későbbiekben az Egyesült Államok nagyobb szerepet kap terjeszkedési stratégiájában, beleértve a TSMC-vel és más kulcsfontosságú ellátási lánc partnerekkel folytatott együttműködéseket.

tsmchyár

Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez

Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.

Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.

A TSMC vállalta, hogy 2030-ig 65 milliárd dollár értékben bővíti az arizonai chipgyártó-komplexumot, melyhez a tavaly tavasszal elnyert 6,6 milliárd dollárnyi vissza nem térítendő támogatást és további ötmilliárd dollárnyi kedvezményes feltételekkel kamatozó kölcsönt az Egyesült Államoktól. Az USA (és általában véve más régiók) távlati célja, hogy a félvezetőgyártási tevékenységet tekintve nagyobb szuverenitást építsen ki magának, az erre a célra létrejött CHIPS Act 52 milliárd dollárnyi támogatási keretet biztosít az iparági szereplők számára - ebből a TSMC mellett eddig az Intel hívott, illetve hívhat le nagyobb összegeket.

Az eszkalálódó vámháborúban a cégek rohamlépésben próbálják diverzifikálni ellátási láncaikat. A kormányzat jelenleg vizsgálja, hogy a félvezetők importja mennyire kockázatos nemzetbiztonsági szempontból, ami előrevetít egy újabb szigorítást. Hétvége óta tudni, hogy külön vámtétel vonatkozik majd a félvezetőkre, okostelefonokra, a PC-kre és e két termékkörrel kapcsolatos komponensre a Fehér Ház tervei szerint, de Donald Trump nem erősítette meg, és nem is cáfolta, hogy az egyes termékkörökre vonatkozó mentesség továbbra is fennálhat-e majd. A Trump-adminisztráció által bevezetett büntetővámok egyik bevallott célja, hogy a termelést visszavigye Kínából az Egyesült Államokba.

Az Amerikába (vissza)költöző gyártás nem teljesen földtől elrugaszkodott elképzelés, ám a szőnyegbombázáshoz képest láthatóan jóval aprólékosabb ösztönzőket igényel. Ahhoz, hogy ne sérüljenek súlyosan amerikai érdekek, a szakpolitikának először is higgadtan, aprólékosan fel kell térképeznie az IT- és elektronikai piac teljes ellátási láncát, meg kell vizsgálni, hogy mely gyártási tevékenységek átcsoportosítására van reálisan - és relatíve olcsón - lehetőség, majd ez alapján dönteni egy akár többlépcsős vámtarifa bevezetéséről.

a címlapról