Szerző: Koi Tamás

2025. április 11. 14:14

Tajvan segítségével játssza ki saját importvámját Kína

Az importvám kétélű fegyver, ezt pontosan tudja Kína is, mely beszállt ugyan az amerikai vámháborúba, az ország technológiai iparát ez azonban a várakozások szerint nem fogja annyira megviselni, mint az amerikait.

Azoknak az amerikai cégeknek a félvezető-áramkörei, melyek termékeiket a világ legnagyobb félvezetőgyártójának, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company-nek, azaz a TSMC-nek a hazájában gyártatják, mentesülni fognak a kínai büntetővámok alól - adta hírül a kínai félvezetőgyártókat tömörítő China Semiconductor Industry Association (CISA) pénteken.

A chipgyártásban érdekelt cégeket a vámháború április 2-i kitörése óta élénken foglalkoztatja a kérdés, hogy a félvezetőgyártási folyamat bonyolult, sokszor több országot érintő ellátási láncára hogyan vonatkoznak az új vámszabályok - írja riportjában a Reuters.

tsmc_wafers_background

Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez

Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.

Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.

Kína jelenleg 125%-os büntetővámot érvényesít az Egyesült Államokból érkező árukra, a fenti kérdést azonban egy huszárvágással megoldotta a kínai vezetés azzal, hogy egyértelművé tette; a tokozott vagy tokozatlan áramkörök származási helye az az ország, ahol eredetileg a szilíciumostyát előállították. 

Vagyis a fenti rendelkezésnek köszönhetően az Amerikára kivetett büntetővám megkerülésével importálható a kontinentális Kínába többek között minden AMD és Qualcomm processzor vagy akár azok az Nvidia chipek, melyek nem szerepelnek az Egyesült Államok embargós listáján.

Az iparági szereplők szerint előfordulhat fordított helyzet is, azaz behozatali vámot kell fizetni egy olyan félvezető áramkörre, melyet ugyan Kínában tokoznak, azaz szerelnek készre, de az Egyesült Államokban jött ki a levilágító berendezésekből - tekintve azonban, hogy az USA mekkora részét adja a világ félvezető-gyártási kapacitásának Tajvanhoz képest, ez a besorolás egyértelműen Kínának kedvez.

a címlapról