Halogatja az EU az Apple és a Meta megdorgálását
Az elmúlt egy-két hét viharos geopolitikai eseményei, így elsősorban az Amerikai Egyesült Államok elnöke által indított vámháború megakasztotta a brüsszeli döntéshozatalt két tengerentúli technológiai multi potenciálisan jogellenes gyakorlatával kapcsolatban.
Az eredeti tervekhez képest csak több hét késéssel hozhat határozatot az Európai Bizottság a Meta és az Apple ügyében, melyekben a szervezet az Európai Unióban alkalmazott, digitális piacok működését szabályozó jogszabályban (Digital Markets Act, azaz DMA) foglaltak megsértését vizsgálták. Bár a Bizottság az okokra konkrétan nem tér ki, az elmúlt egy-két hét geopolitikai eseményeinek minden bizonnyal köze lehet a döntés halogatásához.
A két ominózus cég tavaly került az Európai Bizottság célkeresztjébe, alig néhány hónappal a DMA-ban megállapított, március 7-i kötelező megfelelési határidőt követően. Az EU végrehajtó szerve mindkét vállalat esetét prioritásként kezelte, tavaly júniusban pedig az Apple ügyében előzetes döntéshozatali eljárásban ki is mondta szervezet a jogsértés tényét.
Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.
Az Apple esetében a fejlesztők számára irányadó szerződési feltételek minősültek potenciálisan jogsértőnek, mivel azok nem teszik lehetővé az alkalmazásokban bármiért fizető vagy az alkalmazásokat vásárló felhasználók számára az ingyenes (jutalékmentes) alternatív fizetési lehetőség felé való terelést.
Ezt követően sokáig úgy tűnt, hogy a Bizottság március végén meghozza a határozatokat a két ügyben, melyben a jogsértő tevékenységtől való eltiltástól kezdve az extrém esetben akár több milliárd euróra rúgó szankciók is szerepelhetnek.
Az ügyeket a szakma és a szabályozói politika egyaránt a DMA első, presztízsértéket képviselő próbatételének tekinti, nem véletlen, hogy azok lefolyását a tengerentúlon is élénk érdeklődés kíséri.
Donald Trump második elnöki ciklusát követően ugyanakkor felmerült, hogy az uniós szabályozói szigor éppúgy alku tárgyát képezheti, mint a múlt héten bejelentett, az Európai Unió tagállamaira egységesen 20%-os mértékben vonatkozó amerikai vámtarifák. Erre utaltak azok a márciusi sajtóértesülések, melyek szerint a Bizottság enyhébb bírságot szabna ki a két technológiai multira, az EU végrehajtó szerve, illetve Teresa Ribera illetékes uniós biztos ugyanakkor határozottan elutasította ezeket a feltételezéseket.