Visszatáncolnak a telkócégek az idei díjkorrekciótól
A Magyar Telekom, a One Magyarország Zrt. és a Yettel Magyarország egyaránt úgy döntött a Nemzetgazdasági Minisztériummal folytatott tárgyalásokat követően, hogy mégsem hajtja végre az idei inflációkövető díjkorrekciót, emellett új ajánlatokkal vagy kedvezményekkel igyekszik csökkenteni az előfizetők terheit.
Nem hajtják végre a magyarországi telekommunikációs szektor legnagyobb szolgáltatói az idén tavasszal esedékes inflációkövető díjkorrekciót. Az erről szóló döntést gyakorlatilag egyöntetűen és meglehetősen gyorsan hozta meg a Magyar Telekom, a One Magyarország Zrt. ás a Yettel Magyarország menedzsmentje, miután éppen egy héttel ezelőtt a Nemzetgazdasági Minisztréium tárcavezetőjével, Nagy Mártonnal tárgyaltak a részletekről.
A kormánynak, illetve az MNB-nek már 2023-ban szúrni kezdte a szemét a távközlési szektor által akalmazott ún. "visszatekintő árazás", vagyis az a gyakorlat, amikor a piaci szereplők korábbi költségnövekedésük alapján kezdtek árat emelni - ennek ugyanis utólagos inflációgerjesztő hatása lehet és lett is.
Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.
A díjkorrekciók mértéke ugyanakkor az előző két évben jóval nagyobb volt, mint az idénre tervezett: 2023-ban és 2024-ben egységesen nagyjából 15-15% körül emelkedtek az előfizetési díjak az inflációs adatok alapján az érintett cégeknél, míg idén 3,5-3,7%-os emelés lett volna esedékes - a Yettelnél márciustól, a Telekomnál áprilistól, a One-nál pedig májustól.
A távközlési szolgáltatások éves árváltozásának az inflációkövető díjkorrekció ugyanakkor csak egy eleme, a szolgáltatók pl. a díjcsomag-portfólió megváltoztatásával vagy egyes kedvezmények be- és kivezetésével is befolyásolhatják az árakat. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság március utolsó napján publikált felmérése alapján tavaly a magyar háztartások átlagos havi telekommunikációs költése 23400 Ft volt - 11,8% -kal több, mint egy évvel korábban.
A Nemzetgazdasági Minisztérium tárcavezetője, Nagy Márton először március végén utalt rá, hogy a pénzügyi szektort követően a hazai távközlés áraiba is be kíván avatkozni a kormány, ha az indokolt.
Ez olyannyira hamar eldőlt, hogy nem egészen egy héttel később már ott ült a fenti három cégtől, plusz a 4iG-től delegált legfelsőbb szintű vezetők a minisztériumi tárgyalóban, ahol az "önkéntes" díjcsökkentésről tárgyalt velük a szaktárca.
A tárgyalások után egy héttel a cégek a bankszektor szereplőihez hasonlóan eldöntötték, hogy visszatérnek a díjkorrekció előtti díjszabáshoz, illetve árakhoz, és 2026 első félévének végéig nem hajtanak végre egyoldalú áremelést és inflációkövető díjkorrekciót fogyasztói körben.
Mindez egyben azt jelenti, hogy az üzleti díjcsomagok esetében a 2025-ös díjkorrekció továbbra is hatályban marad, illetve - egyelőre - nem kerül ki és nem változik meg alapjaiban az ÁSZF-ekbe 2022-ben bekerült mechanizmus.
A díjkorrekció visszavonásán túl a szolgáltatók további változtatásokat vállaltak a portfóliót illetően. Ennek részeként a Magyar Telekomnál április 11-től új, az eddigieknél nagyobb rugalmasságot biztosító mobilcsomagok jelennek majd meg, a One pedig idén júliusban vezet be újabb, kedvezőbb árú lakossági ajánlatokat.
A Yettel a díjkorrekció visszavonását "egyéves kedvezménynek" nevezi, melyet 2025. május 1-jétől 12 hónapon át alkalmaz 3,7%-os mértékben a havidíjakra vonatkozóan.