Bejelentette a z17 mainframe-eket az IBM
Bejelentette új, kifejezetten mesterséges intelligencia munkafolyamatokra optimalizált mainframe-jét az IBM. A z17 a három évvel ezelőtt debütált z16 közvetlen utódjaként továbbfejlesztett processzort és egy új, opcionális gyorsítókártyát is kapott.
Bejelentette mainframe-portfoliójának legújabb tagját az IBM - a z16-os szériát váltó z17 sorozat ezúttal is elsősorban a mesterséges-intelligencia számításokra lesz kihegyezve, illetve a gyártó szerint akkora számítási kapacitást biztosít majd, mely lehetővé teszi a cégeknek, hogy a legkomplexebb generatív AI modelleket és az agentikus AI-t helyben, a szervezeti infrastruktúrán belül futtassák megfelelő teljesítménnyel.
A z17 sorozat tagjaiba a 2021-ben bemutatott, és a z16-tal 2022-ben piacra került Telum processzor új generációs változatát, a Telum II-t építi a Nagy Kék. Ezzel az egység 450 milliárd logikai következtetést lesz képes futtatni egy nap, ami az IBM szerint 50%-os teljesítménynövekedést eredményez az elődmodellhez képest.
USA Tech Hub: ahonnan a passzátszél fúj Minden, ami a technológiai szektorban történik, jellemzően az USA-ból indul.
A tavaly augusztusban bejelentett Telum II egy a Samsung 5 nm-es gyártástechnológiájával készülő, összesen nyolc, egyenként 5,5 GHz-en ketyegő processzormagot tartalmazó CPU, mely elődjéhez képest megnövelt kapacitású virtuális L3 és L4 gyorsítótárakkal rendelkezik (előbbi 360 MB, utóbbi 2,88 GB lehet). A chip egy új adatfeldolgozó modult is kapott (DPU) az IO-folyamatok és az AI-munkafolyamatok gyorsításához.
A teljesítmény tovább növelhető, illetve skálázható a 32 magos processzort tartalmazó, PCIe foglalatba illeszkedő Spyre gyorsítókártyákkal. Az ezekre épített chipek ugyanazokat az AI-gyorsító modulokat kapják meg, melyek a Telum II-ben is dolgoznak, használatuk pedig összességében nem csak nagyobb számítási kapacitást, hanem a több modell párhuzamos használata révén szélesebb körű felhasználási lehetőséget is biztosít a megrendelőknek.
A z17 mainframe-ek szállítását június közepén kezdi meg az IBM, a Spyre gyorsítókártyák pedig a tervek szerint az idei utolsó negyedévben kerülhetnek majd forgalomba.