Szerző: Koi Tamás

2025. április 4. 10:58

Megegyezhetett az Intel és a TSMC a közös gyárüzemeltetésről

Egyre valószínűbb, hogy a világ legnagyobb félvezetőgyártója, a TSMC beszáll az Intel amerikai gyáregységeinek üzemeltetésébe, az erről szóló előzetes megállapodás állítólag már meg is született.

Megegyezhetett az Intel és a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, azaz a TSMC arról, hogy a jövőben a két cég vegyesvállalata fogja üzemeltetni a szebb napokat látott amerikai chipgyártó üzemeit az Egyesült Államok területén - írja bennfentes forrásaira hivatkozva a The Information.

A megállapodás részleteiről és annak lezárásáról egyelőre szinte semmit nem tudni, így azt sem, hogy a vegyesvállalatban az Intelen és a TSMC-n kívül lesz-e harmadik, netán negyedik fél - a riport mindössze annyit közöl, hogy a TSMC üzletrésze 20%-os lehet majd.

Arról, hogy a TSMC valamilyen formában beszállna az Intel gyárainak üzemeltetésébe, illetve a Fehér Ház közvetítésével kvázi felkarolná a szenvedő amerikai chipgyártást, februárban kezdtek el szállingózni az első pletykák. 

fab_interior

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég

Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Március közepén arról írt az amerikai sajtó, hogy a TSMC partnereket keres egy hasonló tranzakcióhoz, bár akkor nem volt teljesen egyértelmű, hogy az Intelnek a jövőben milyen szerep, illetve tulajdoni hányad juthat majd egy újonnan létrejövő vegyesvállalatban - annyi azonban már akkor egyértelműnek tűnt, hogy a Trump-adminisztáció mindenképpen el akarja kerülni, hogy a tajvaniak többségi tulajdont szerezzenek a cégben.

Mindenesetre ha létre is jön az üzlet, az új vegyesvállalat üzemeltetése komoly erőfeszítéseket fog igényelni a felek részéről - technológiai aspektusból is. A TSMC és az Intel ugyanis jelenleg teljesen eltérő technológiákat, anyagokat és gépeket használ a gyártóüzemeiben, a termelés összehangolása ezért rendkívül munkaigényes feladat lehet.

Az év első hónapjaiban az amerikai és a tajvani fél többször, több szinten is leült egymással tárgyalni a félvezetőipart érintő kérdésekben, illetve Tajvan és a TSMC egyaránt elkötelezettséget mutatott az amerikai félvezetőipar, illetve elektronikai gyártás megerősítése iránt. Ennek részeként a TSMC március elején vállalta, hogy további 100 milliárd dollárt költ a chipgyártó-kapacitás bővítésére az Egyesült Államokban, a jelenleg is zajló, 65 milliárd dollár értékű beruházások mellett.

A végső döntésben alighanem kulcsszerepe lehet majd az Intel frissen kinevezett vezérigazgatójának, Lip-Bu Tannak, aki félvezetőipari veteránként egyszer más sikerrel fordította meg egy iparági szereplő szerencséjét. Elődje, Pat Gelsinger ugyanakkor március végén szkeptikusan nyilatkozott a TSMC beruházási terveit illetően. Szerinte pusztán a gyártókapacitás bővítésével soha nem lesz újra Amerika világelső a félvezetőgyártásban, ehhez ugyanis a kutatás-fejlesztési tevékenységet is az Egyesült Államokba kéne áthelyeznie a TSMC-nek, ennek azonban egyelőre nincs semmilyen kézzelfogható jele.

a címlapról