Szerző: Koi Tamás

2025. április 2. 13:28

Jövőre dominál az 5G, de itthon vannak még kihívások

Továbbra sincs könnyű helyzetben a globális telekommunikációs szektor, annak ellenére, hogy az 5G-s fejlesztések mostanra kezdenek beérni, jövőre pedig már domináns mobil szélessávú technológiává válik, megelőzve a 4G-t.

Bár az 5G-s penetráció eddig komótosan bővült globálisan, az előfizetések megnégyszereződésére leeht számítani a 2023-tól 2028-ig tartó időszakban - derül ki egy múlt hónapban publikált, PwC által készített kutatásból. Ilyen ütemű növekedés mellett az 5G-s hálózati technológia már jövőre dominánssá válhat, 2028-ra pedig valamivel több mint 7,5 milliárd ilyen előfizetés lehet majd használatban.

A szektor szereplői egyébként kumulált előfizetőszámot tekintve nem számíthatnak túl nagy növekedésre: a PwC szerint míg a vezetékes szélessávú és mobil előfizetések várhatóan évente 3,8 és és 4,3%-kal nőnek 2028-ig, addig a vezetékes hang előfizetések 1,8%-kal csökkennek. Földrajzi szempontból a vezetékes előfizetések 0-6% között nőnek az előrejelzések szerint – a magasabb növekedési piacok közé tartozik India (17,2%), Nigéria (9,2%) és Malajzia (9%).

Magyarországon ügyfélszám-növekedésre a telített piacon alapvetően már nem lehet számítani, a PwC szakembere, Kerekes Antal úgy látja, hazánkban elsősorban a piaci konszolidáció, illetve annak hatása lesz az igazán izgalmas trend a következő időszakban.

majka_westend
majoros péter, azaz majka a one első üzletének megnyitóján (fotó: one magyarország)

Ez a konszolidációs folyamat elsősorban a vezetékes távközlési piacot érinti, ahol az elmúlt években több lépcsőben a 4iG Nyrt. irányítása alá került a Digi Távközlési Kft. és a Vodafone Magyarország. A két cég január eleje óta egy márkanéven (One) szolgáltat, a cégstruktúra egyesítése pedig a 4iG korábban közzétett tervei szerint valamikor az idei év derekán várható. 

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég

Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Ez azt fogja jelenteni, hogy a vezetékes hálózati infrastruktúrával lefedett földrajzi területek egy részén potenciálisan csökkenhet az egymással versenyző szolgáltatók száma.

Ennek mértékére éppen a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) március végén publikált felméréséből lehet következtetni, mely arra a megállapításra jutott, hogy tavaly a magyar háztartások többségében (54%-ában) két szolgáltató volt jelen, 27%-ában egyedül a Telekom, 12%-ban pedig egy másik piaci szereplő egyedüliként.

A PwC szakértője úgy látja, a konszolidáció mellett az infrastruktúra leválasztása jelenhet, illetve jelent meg trendszerűen Magyarországon. Ennek vélhetően egyik utolsó lépcsőjeként a Magyar Telekom is külön cégbe fogja szervezni passzív mobilos infrastruktúráját, ezzel a hazai (mobilhálózati) infrastruktúra-piac szereplőinek száma négyre emelkedik (Telekom towerco, CETIN, Vantage Towers, Pro-M), miközben az elmúlt években a kereskedelmi mobilszolgáltatást nyújtó piaci szereplők száma négyről háromra csökkent a DigiMobil megszűnésével.

Kerekes úgy látja, az 5G infrastruktúra fejlettsége adhat további lökést a versenynek a hazai piacon, de vannak más területek, ahol van még tere bőven a fejlődésnek:

A magyar ügyfelek evangelizációja tartogat még kihívásokat, ebben komoly restanciája van az országnak, mind a szolgáltatóváltás, mind az elérhető szolgáltatások kihasználása terén

-emeli ki a PwC szakembere.

a címlapról