Csúcsra járatta a Ghibli-trend a ChatGPT-t
Az OpenAI más szolgáltatásai akadozhatnak, miközben a ChatGPT heti aktív felhasználóinak száma csúcsra pörgött.
Múlt héten vált elérhetővé a ChatGPT új képgenerátor funkciója, ami a vártnál nagyobb érdeklődést váltott ki, miután a felhasználó elkezdték tömegesen készíteni a Studio Ghibli stílusában generált fotókat és mémeket. A cég ebből kifolyólag szerdán bejelentette, hogy az eszköz elérhetőségét átmenetileg korlátozza a szolgáltatás ingyenes verziójában, arra hivatkozva, hogy túlterheltté váltak szerverei a nagy érdeklődés miatt. Altman hétfői bejegyzése szerint a megnövekedett érdeklődés és a kapacitási nehézségek miatt az OpenAI más bizonyos termékei is akadozhatnak, és hatással lehet az új termékek bevezetésére.
A Ghibli-őrületben az átlagos heti aktív felhasználók száma először lépte át az év során a 150 milliót. Az OpenAI-vezér Sam Altman szerint volt egy óra, amikor egymillió új felhasználót mértek, ezzel állította párhuzamba, hogy a ChatGPT indulása után anno még öt nap kellett ehhez az egymilliós számhoz. A SensorTower adatai szerint az aktív felhasználók, az alkalmazáson belüli előfizetésekből származó bevételek és az alkalmazásletöltések is történelmi csúcsot értek el a múlt héten. A letöltések és a ChatGPT app heti aktív felhasználóinak száma 11%-kal, illetve 5%-kal nőtt az előző héthez képest, míg az alkalmazáson belüli vásárlások bevétele 6%-kal nőtt a piackutató cég szerint. Így a ChatGPT most már heti 500 millió felhasználóval és 20 millió fizető előfizetővel rendelkezik, szemben a 2024 végén mért 300 millió felhasználóval és 15,5 millió előfizetővel.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
A közvetlenül a ChatGPT-be integrált fejlett képgenerálási képességeket a GPT-4o érvelési modell szolgáltatja, melynek köszönhetően lehetővé váltak olyan újítások, mint a már meglévő képek szerkesztése, beleértve személyeket ábrázoló képeket is, amelyek általában nagyobb kihívást jelentenek. Így pár szöveges prompttal megvalósítható, hogy az előtérben, vagy a háttérben látható objektumok más színűek legyenek, vagy apróbb részletek megváltozzanak. Lehetséges háttér nélküli képek készítése, vagy új képek előállítása már meglévő minták alapján.
A funkció bejelentésekor az OpenAI kommunikálta a felhasználók felé, hogy a GPT-4o-t „nyilvánosan hozzáférhető adatok", valamint a Shutterstock és más cégekkel kötött együttműködések keretén belül elérhető adatokkal tanította be. A cég egy leiratkozási űrlapon keresztül lehetőséget ad arra is, hogy az alkotók kérvényezzék műveik eltávolítását a képzési adatkészleteiből, és tiszteletben tartja azokat a kéréseket, amelyek megtiltják a scraper robotoknak, hogy képzési adatokat, köztük képeket gyűjtsenek a webhelyekről.
Evan Brown, a Neal & McDevitt ügyvédi iroda jogi szakértője szerint azonban a GPT-4o natív képgenerátora és a hasonló szolgáltatások szürke zónában mozognak, mivel az egyes alkotókra jellemző vizuális stílusokat ugyan nem védi kifejezetten szerzői jog - tehát az OpenAI gyakorlatilag nem sért törvényt azzal, hogy bizonyos megnevezett stúdió stílusjegyeiből készít újabb alkotásokat az általa fejlesztett modell. Az viszont valószínűsíthető, hogy a hasonlóságot úgy sikerült elérni, hogy a Ghibli filmekből származó több millió kocka is a képzési adathalmaz részét képezte.