Kína teljesen keblére ölelte a Huawei-t
Immár hivatalos, hogy - legalábbis pénzügyi szempontból - lerázta magáról az amerikai szankciók hatásait Kína legnagyobb infokommunikációs óriásvállalata, a Huawei Technologies. A cég remek évet zárt tavaly, igaz, ehhez kellett a rendkívül lelkes hazai vásárlóközönség is, melynek most már van is mit eladni.
Jelentős mértékben növelte eladásait tavaly Kína legnagyobb technológiai multija, a Huawei Technologies, melyet 2019-től kezdődően sújt az Egyesült Államok különféle szankciókkal, illetve kereskedelmi embargókkal. A vállalat azonban mostanra jórészt lerázta magáról ezek hatásait, a földbe döngölt fogyasztói üzletágat pedig a belpiac újra fellendítette.
Azt, hogy a cég jó évet zárt tavaly, már február elején fontosnak tartotta elkotyogni a társaság akkori soros elnöke, Liang Hua, akinek prognózisa lényegében egy az egyben bejött: a vállalat tavaly 862,1 milliárd kínai jüant kasszírozott, ami éves szinten öt éve nem látott, 22,4%-os növekedést jelent.
Szintén beszédes, hogy ez lett a vállalat valaha volt második legerősebb éve, legalábbis az árbevétel tekintetében a 2020-as évet követően.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
A hétfőn közzétett üzleti jelentésből ugyanakkor több részlet is kiderül annál, amit a vállalat februárban láttatni engedett. Ilyen például a profitabilitás, ami 2023-hoz képest romlott: a cég nettó profitja 28%-kal, 62,6 milliárd jüanra esett vissza, a cég ugyanakkor többet is költött kutatás-fejlesztési célokra, melyek tavaly az árbevétel 20,8%-át tették ki (a K+F tevékenység költsége 2024-ben 179,7 milliárd jüan lett, egy évvel korábban pedig 164,7 milliárd jüan volt).
A vállalat bevételtömegének jelentős részét, mintegy 82%-át az ICT infrastruktúra és a fogyasztói termékek részlege tette ki. Előbbi 369,9 milliárd jüan, utóbbi 339 milliárd jüan értékben járult hozzá a teljes árbevételhez, a fogyasztói üzletág forgalma azonban jelentősen nagyobb mértékben, 38,3%-kal emelkedett tavaly.
Mindez elsősorban annak köszönhető, hogy a cég a kínai félvezetőgyártó-ipar magára találásával versenyképes újdonságokat tudott piacra dobni az okostelefon-piacon, melyekre a tradicionálisan patriotra kínai vásárlók feltétel nélkül vevőnek bizonyultak. Erre utal többek között, hogy a cég eladásai a kínai okostelefon-piacon éves szinten 37%-kal nőttek tavaly, messze a piaci átlag (16%) felett.
Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a cég globális okostelefon-piacon egyhamar visszatérhet régi fényéhez, az amerikai szankciók miatt kieső szoftvertámogatás (Google Mobile Services licenc megvonása) ugyanis rendkívül megnehezíti a kínai cég készülékeinek külföldi értékesítését.