NMHH: hatástalan az óriásplatformok európai szabályozása
Keményen bírálta az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendeletét Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke, aki szerint a platformcégek bár nagyon készségesnek tűnnek, valójában nem együttműködők Európában, az Európai Bizottság pedig nem tudja megoldani ezt a problémát.
Interjút adott az Inforádió Aréna című műsorának Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke, melyben számos aktuális szabályozói kérdés mellett érintette többek között az online óriásplatformok európai helyzetét és szerepvállalását. A hatóság vezetője szerint hiába van hatályos európai szabályozás az online óriásplatformok működéséről, a Metához, Google-höz vagy a TikTokhoz hasonló óriások lényegében azt csinálnak Európában, amit csak akarnak.
Koltay szerint az éppen aktuális amerikai politikai vezetéstől függetlenül a nagy platformok Európában "mosolygós, az együttműködés köntösébe öltöztetett erőteljes obstrukciót" folytatnak, illetve kettős játékot játszanak, hiszen az európai piac azért összességében elég nagy ahhoz, hogy számukra releváns és fontos legyen.
Kiherélt tagállamok
A hatóság elnöke szerint az Európai Unió nehéz helyzetbe lavírozta magát azzal, hogy a Digital Services Act rendelet hatályba lépésével lényegében kiherélte a tagállamok mozgásterét az érdemi fellépésre, helyette az Európai Bizottságra bízta a problémák megoldását, a Bizottság azonban nem tudja ellátni ezt a feladatot.
Erre utal legalábbis az NMHH elnöke szerint, hogy a DSA-val bizonyos, súlyos kérdések megoldását meg sem kísérelte az EU végrehajtó szerve, míg más fontos kérdéseket igen, ám az elmúlt két évben egyetlen, óriásplatformmal szemben folytatott eljárást sem volt képes lezárni.
Koltay az interjúban kiemeli, hogy az európai döntéshozók mintha adottságként fogadták volna el, hogy a nagy online platformok "azt csinálják, amit csinálnak".
Miközben, tegyük félre most a számos előnyt, ami ezeknek a platformoknak a használatával jár, és aminek természetesen örülünk, rengeteg kárt is okoznak. Kárt okoznak a gyermekek fejlődésében, kárt okoznak a demokratikus kultúrában, kárt okoznak a különböző nemzeti nyelveknek, kárt okoznak az oktatási rendszernek, terhelik az egészségügyi szolgáltatókat, átalakítják az emberek szokásait, az idegrendszerét
-teszi hozzá az NMHH elnöke az interjúban.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
A digitális szolgáltatásokról szóló európai rendelet, a DSA tavaly február óta kötelezően alkalmazandó minden érintett szereplőnél. Az elsősorban illegális és káros tartalmakkal szembeni hatékonyabb fellépést, illetve a felhasználók jogait védő jogszabály kiemelten kötelez bizonyos platformüzemeltetőket, melyekből első körben, 2023-ban hatot jelölt ki a Bizottság (Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta, Microsoft), majd később, 2024-ben csatlakozott hozzájuk a Booking is.
A fenti cégek platformszolgáltatásai között közösségimédia-hálózatok (pl. TikTok, Facebook, Instagram, LinkedIn), videomegosztók (Youtube), közvetítők (pl. Google Play, App Store, Meta Marketplace), hirdetési szolgáltatók, keresőszolgáltatók, webböngészők és operációs rendszerek egyaránt megtalálhatók.
A DSA egyben létrehozta a digitális szolgáltatási koordinátorok tagállami intézményrendszerét, ezt a szerepet Magyarországon az NMHH tölti be.
Valójában ez a bizonyos DSA-rendelet, amiről beszélünk, nagyon nagy munkát ad minden európai hatóságnak, hogy alkalmazza, működtesse, kialakítsa ennek a rendszerét, és nekem az a gyanúm, hogy nem lesz alkalmas arra, hogy érdemben változtasson azon a rendkívül egyenlőtlen helyzeten, ami most a felhasználó és a platformok között jól érzékelhetően fennáll
-értékeli a helyzetet Koltay.
Az NMHH elnökével készített interjúban a DSA rendelet mellett szóba kerül többek között az internetes agresszió visszaszorítására létrehozott, kommentfelületekre vonatkozó jogszabály, a podcastek előretörése és a magyar sajtószabadságot érő kritikák is.