Letiltották az ingyenes felhasználókat a ChatGPT új képgenerátoráról
Az OpenAI bevallása szerint a GPT-4o modellre épített új képgeneráló eszköz a vártnál nagyobb érdeklődést kapott, ezért a ChatGPT ingyenes felhasználói átmenetileg nem férhetnek hozzá. Ezt megelőzte az is, hogy a Studio Ghibli stílusában generált mémek lepték el a közösségi platformokat, ami újabb szerzői jogi kérdéseket vet fel a generatív AI-szolgáltatások korában.
Még csak egy napja, hogy a ChatGPT új képgenerátor funkciója élesben rajtolt, máris korlátozások mellett döntött az OpenAI. A cég szerdán bejelentette, hogy az eszköz elérhetőségét átmenetileg korlátozza a szolgáltatás ingyenes verziójában, arra hivatkozva, hogy túlterheltté váltak szerverei a nagy érdeklődés miatt. A közvetlenül a ChatGPT-be integrált fejlett képgenerálási képességeket a GPT-4o érvelési modell szolgáltatja, melynek köszönhetően lehetővé váltak olyan újítások, mint a már meglévő képek szerkesztése, beleértve személyeket ábrázoló képeket is, amelyek általában nagyobb kihívást jelentenek. Így pár szöveges prompttal megvalósítható, hogy az előtérben, vagy a háttérben látható objektumok más színűek legyenek, vagy apróbb részletek megváltozzanak. Lehetséges háttér nélküli képek készítése, vagy új képek előállítása már meglévő minták alapján.
A bevezetés után a közösségi médiát ellepték a ChatGPT-ben generált mémek, melyek a többek közt a „Chihiro Szellemországban” és a „Totoro” című animéket is készítő Studio Ghibli stúdió animációs filmjeinek stílusát utánozzák. A trend egészen addig merészkedett, hogy az Elon Muskot és Donald Trump amerikai elnököt Ghibli-stílusban ábrázoló képek lepték el a közösségi platformokat, ami már felvet szerzői jogi problémákat.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
A funkció bejelentésekor az OpenAI kommunikálta a felhasználók felé, hogy a GPT-4o-t „nyilvánosan hozzáférhető adatok", valamint a Shutterstock és más cégekkel kötött együttműködések keretén belül elérhető adatokkal tanította be. A cég egy leiratkozási űrlapon keresztül lehetőséget ad arra is, hogy az alkotók kérvényezzék műveik eltávolítását a képzési adatkészleteiből, és tiszteletben tartja azokat a kéréseket, amelyek megtiltják a scraper robotoknak, hogy képzési adatokat, köztük képeket gyűjtsenek a webhelyekről.
Evan Brown, a Neal & McDevitt ügyvédi iroda jogi szakértője szerint azonban a GPT-4o natív képgenerátora és a hasonló szolgáltatások szürke zónában mozognak, mivel az egyes alkotókra jellemző vizuális stílusokat ugyan nem védi kifejezetten szerzői jog - tehát az OpenAI gyakorlatilag nem sért törvényt azzal, hogy bizonyos megnevezett stúdió stílusjegyeiből készít újabb alkotásokat az általa fejlesztett modell. Az viszont valószínűsíthető, hogy a hasonlóságot úgy sikerült elérni, hogy a Ghibli filmekből származó több millió kocka is a képzési adathalmaz részét képezte.
Az OpenAI szóvivője szerint a ChatGPT nem másolja még élő, egyéni művészek stílusát, de tágabban értelmezve bizonyos stúdiókra jellemző elemeket képes reprodukálni. Itt újabb kérdés merül fel, mivel a Studio Ghibli társalapítója, név szerint Hayao Miyazaki kulcsfontosságú szerepet töltött be a stúdió egyedi ábrázolásainak kialakításában.
Szöveges tartalmak esetén kicsit egyértelműbb a helyzet, és korábban a New York Times és számos kiadó pert indított az OpenAI ellen, azt állítva, hogy a vállalat a szerzői jog által védett művekre képezte ki AI-modelljeit megfelelő forrásmegjelölés vagy fizetés nélkül. Hasonló kereseteket nyújtottak be más vezető AI-fejlesztők, köztük a Meta és az AI képgeneráló startup, a Midjourney ellen is.