Tizenhat év után változik a nyílt Android fejlesztése
Rövidesen jelentősen megváltozhat az Android operációs rendszer fejlesztési protokollja azzal, hogy a Google a rendszert a jövőben egy ágon fejleszti tovább, ezzel egyszerűsítve az egész fejlesztési folyamatot.
Jelentős, bár a végfelhasználók számára kevésbé látványos változásokat hajt végre a jövő héttől az Android operációs rendszer fejlesztését illetően a Google - erősítette meg a cég az Android Authority számára. A vállalat az Android tizenhat éves történelmében eddig párhuzamosan két ágon fejlesztette az operációs rendszert, ez azonban rövidesen megváltozik a fejlesztési folyamatok egyszerűsítése érdekében.
A változások hátterét illetően tudni kell, hogy a Google az Android kapcsán a kezdetek óta két fő fejlesztési ágat tart fenn, az egyik a nyilvános Android Open Source Project (AOSP), melynek fejlesztésében mindenki részt vehet, illetve egy belső ágat, melyet csak a Google, illetve a Google Mobile Services (GMS) licenccel rendelkező partnerek érhetnek el.
Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.
Bár az Android bizonyos komponensei nyilvánosan fejlődtek az AOSP ágon, a legtöbb kulcs komponens, így például az Android OS keretrendszere privát módon lettek fejlesztve.
Ez a fejlesztési stratégia bár biztosítja, hogy a közösség szabadabban hozzájárulhasson a kód fejlődéséhez, többletmunkát eredményez a Google számára, mivel a rendszerhez kiadott frissítéseket össze kell hangolni a két fejlesztési ág között.
A Google ezért úgy döntött, hogy az Android operációs rendszer további fejlesztését teljes mértékben a belső csatornákra helyezi át a jövő héttől kezdődően.
A változások kapcsán fontos kiemelni, hogy az Android továbbra is nyílt forráskódú operációs rendszer marad, vagyis az új Android verziók forráskódját az adott főverziók és branch-ek kiadását követően az eddigiekhez hasonlóan publikálja majd a Google, a fejlesztők és felhasználók ugyanakkor ezzel kevesebb lehetőséget kaphatnak arra, hogy előzetesen észrevételezzék a nagyobb frissítéseket.
A változások elsősorban azokat a cégeket és fejlesztőket érintik majd, akik az AOSP fejlesztésében aktívan részt vesznek, ugyanakkor nem rendelkeznek GMS licenccel, mivel a nyilvánosan hozzáférhető kód a jövőben következetesen több hetes vagy akár hónapos lemaradásban lehet majd a belsős fejlesztési fázishoz képest.