Levette a gázról a lábát a Microsoft az adatközpontokban
Ha nem is feltétlenül durran a lufi, megtorpanni látszik a mesterséges intelligencia megoldásokhoz használt adatközpontok őrült kapacitásbővítési-lekötési tempója a Microsoftnál. A cég ettől függetlenül kitart korábbi beruházási terve mellett, melyben 80 milliárd dollár értékű adatközponti infrastruktúra-építést irányoz elő az aktuális üzleti évre.
Az elmúlt fél évben az Egyesült Államokban és Európában is törölt illetve elhalasztott több adatközpont-bővítési projektet a Microsoft, mely az egyik első jele lehet annak, hogy a mesterséges intelligencia megoldások fejlesztése elérkezhetett a ciklus csúcsára, míg mások már a lufi kidurranásáról beszélnek.
A TD Cowen elemzője a héten az ellátási láncból származó adatok alapján úgy kalkulált, hogy a Microsoft mintegy 2 gigawattnyi adatközponti kapacitást érintően döntött a bérlés megszüntetéséről vagy az újabb teljesítmény lekötéséről, mivel a kereslet-kínálati oldalon kapacitás túlkínálat mutatkozott a cégnél. Mindez pedig összességében arra is utalhat, hogy a mesterséges intelligencia megoldások, illetve termékek iránti kereslet nem a várt mértékben nőtt a cégnél.
A Microsoft döntésében emellett közrejátszhat, hogy a redmondi cég jó ütemben, elsők között kezdte kihasználni a nagy nyelvi modellekben rejlő lehetőségeket, illetve még jóval az AI-bumm előtt partnere lett az OpenAI-nak, a cég pedig voltaképpen most nem tesz mást, mint bevárja a piacot.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
A döntés konkrét hátterében az elemző szerint az áll, hogy a Microsoft nem kíván további kapacitást biztosítani AI-modellek tanítása céljára első számú partnere, az OpenAI számára. A nagy nyelvi modellek tanítása jellemzően rendkívül számításigényes feladatnak minősül, ugyanakkor tavaly év végén, illetve idén év elején a semmiből előtört kínai DeepSeek erre a tézisre is rácáfolt, ami alapjaiban rengette meg az egész iparágat.
A versenytársak ugyanakkor láthatóan készek betölteni a Microsoft által hátrahagyott űrt, így a felszabaduló kapacitásokra a nemzetközi piacokon már lecsapott az Alphabet, az Egyesült Államokban pedig a Meta Platforms.
A DeepSeek okozta befektetői szkepticizmus ellenére a Microsoft kitart amellett, hogy idén 80 milliárd dollár értékben ruház be különböző adatközponti infrastruktúra fejlesztési projektekbe, míg a Google és a Meta korábban 75 és 65 milliárd dollár értékű beruházási előrejelzést adott az üzleti évre.
Az AI-modellek fejlesztésében érdekelt nagy amerikai technológiai multik vezetői az év elején, a DeepSeek reflektorfénybe kerülését követően igyekeztek hangsúlyozni, hogy a fentiekhez hasonló léptékű beruházásokra továbbra is szükség van a versenyképesség megőrzése érdekében.