Már 61,5 milliárd dollárt ér az Anthropic
Kapacitásai bővítését és a nemzetközi piacon való terjeszkedés felgyorsítását tervezi a Claude chatbot fejlesztője az újabb finanszírozási kör után.
A jelek szerint a befektetőket sem a veszteségek, sem a generatív AI kritikusai nem tudják eltántorítani a területtől. A Claude chatbot mögött álló Anthropic a legutóbbi tőkebevonási körben további 3,5 milliárd dollár tőkét szerzett olyan befektetőktől, mint a Salesforce Ventures, a Cisco Investments, a General Catalyst és a D1 Capital Partners, ezzzel együtt pedig 61,5 milliárd dollárra nőtt a startup értéke. A startup tervei szerint a bevont összegből következő generációs AI-rendszereket fejleszt számítási kapacitása bővítése mellett, miközben felgyorsítaná a nemzetközi piacon való jelenlétét Ázsiában és Európában.
A 2024-es év végére az Anthropic elsősorban vállalati ügyfelektől származó bevétele elérte az éves egymilliárd dollárt, ami nagyjából tízszeres növekedést jelent az előző évhez képest. A cég bevétele elsősorban a vállalati termékek értékesítéséből származik, olyan ügyfelektől, mint a Cursor, a Codeium, a Zoom, a Snowflake, a Pfizer vagy a Thomson Reuters.
MVM Edison: Hogyan segítheti egy nagyvállalat a B2B startupokat? (x) Az első nagy ügyfél megszerzése kulcsfontosságú a startupok számára.
Január végén a Google ismét több mint egymilliárd dollárt tolt bele a startupba, miután korábban már 2 milliárd dollárral szállt be, ezzel 10 százalékos részesedést szerezve a cégben. A többek közt Amazont is legfontosabb befektetői közt tudó Anthropicot az OpenAI korábbi kutatási vezetői alapították, ismertté azután vált a szegmensben, hogy 2023 márciusában elérhetővé vált a Claude chatbot, ami az OpenAI ChatGPT-jéhez és a Google Geminijéhez hasonlóan robbanásszerűen lett népszerű.
A startup kiélezett versenyben áll a rivális OpenAI-jal és Elon Musk xAI-jával, amelyek tavaly több mint 10 milliárd dollárt gyűjtöttek össze a Facebook anyavállalatától, a Metától, illetve a Microsoftól. Az OpenAI tavaly októberben érte el a 157 milliárd dolláros értékelést, az azóta folyó tárgyalásoknak köszönhetően pedig hamarosan ez akár duplájára is nőhet, többek közt a japán Softbank is komolyabb összeget tolna bele a cégbe.
A generatív AI piaca, amelyen az Anthropic és az OpenAI osztozik az olyan óriások mellett, mint a Meta, a Microsoft, a Google és az Amazon egy évtizeden belül egytrillió dolláros bevételt hozhat. Az óriáscégek saját technológiáik mellett a startupokba is befektetnek. Az Anthropic tavaly júniusban mutatta be a Claude 3.5 Sonnet modellt, amit követett szeptemberben a Claude Enterprise szolgáltatás elindítása, ami talán a chatbot indulása óta az egyik legfontosabb történés volt a startupnál.