Szerző: Dömös Zsuzsanna

2025. február 28. 13:20

Európába is megjött az OpenAI videógenerátora

Újabb piacokon válik elérhetővé a Sora, természetesen előfizetők számára.

Az OpenAI épp egy éve, tavaly februárban jelentette be mozgóképek előállítására képes MI-modelljét, a Sorát (japánul: égbolt). A ChatGPT-hez hasonlóan transformer architektúrát használó diffúziós MI-modell működése meglehetősen többrétű: nem csak egyszerű szöveges promptokból tud előállítani nagyfelbontású videoklipet, de dolgozni tud állóképekből is, illetve már meglévő videók képkockáit töltheti ki. A modell szélesebb körű bevezetése végül decemberben kezdődött meg, de eleinte csak az Egyesült Államokban.

A cég friss bejelentése szerint a Sora elérhetősége a következő hetek során kibővül az Európai Unió, az Egyesült Királyság, Svájc, Norvégia, Liechtenstein és Izland területére is, a ChatGPT Plus és Pro előfizetők számára. Az uniós verzió funkcionalitásban egyezni fog az amerikai felhasználóknak kínált szolgáltatással, a drágább prémium csomag értelemszerűen olyan extrákat fog tartalmazni, mint a magasabb felbontésú, hosszabb videók generálásának lehetősége.

soraballonember

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég

Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Az újabb piacokra való bevezetés időpontja épp egybeesik azzal, hogy az Egyesült Királyságban tömegesen tiltakoznak a művészek a helyi szerzői jogi törvény módosítása ellen, mely kimondja, hogy az AI-modellek fejlesztői szerzői jogvédett tartalmakat is felhasználhatnak technológiájuk képzéséhez, amennyiben a jogtulajdonosok nem jelzik külön, hogy nem kívánnak hozzájárulni ehhez. A kritikusok szerint egyáltalán nem életszerű, hogy egy-egy író vagy művész az összes AI-fejlesztőnél jelezze, hogy nem szeretné engedélyezni a felhasználást, vagy nyomonkövesse, mi történik a munkájával az interneten.

Az OpenAI-nak korábban már meggyűlt a baja az alkotókkal, mikor maga is bevallotta, hogy „akár” a YouTube-ról származó videókat is felhasználhatta saját videógenerátorához, ami a szolgáltatási feltételek megsértését feltételezi. Az OpenAI korábban maga is elismerte a fentebb említett ominózus interjúban, hogy szerzői jog által védett adatokat használt fel, mivel szerinte enélkül „lehetetlen” a technológia fejlesztése. A beismerést tartalmazta az Egyesült Királyság kormányának benyújtott beadvány is, amit azután nyújtott be a startup, hogy a britek elkezdték fontolni a törvény módosítását.

Az Európai Unió azonban más terep: az AI Act törvény értelmében az Európában elérhető összes mesterségesintelligencia-rendszer valamilyen besorolást kap kockázati kategóriák szerint, a magasabb kockázat szigorúbb szabályokkal jár. A Sora technológiája elég sok kockázatot hordoz magában, például a dezinformáló vagy deepfake tartalmak generálásának lehetőségét, de egyelőre még nem tudni, hogy okoz-e a későbbiekben ez különösebb problémát a cégnek.

a címlapról