Szerző: Koi Tamás

2025. február 25. 09:52

Akinél lassú a net, szóljon, vagy hallgasson örökre!

Idén újabb hírközlési infrastruktúra-fejlesztési program indul Magyarországon, melyben a távközlési cégek közel százmilliárd forintnyi támogatást kaphatnak elsősorban optikai hálózat, illetve 5G/FWA-célú felhordóhálózati kapacitás bővítésére. A rendelkezésre álló települési címadatok és nyilvántartások pontosításához most a felhasználók segítségét kéri a projektvégrehajtó.

Idén ismét jelentős összegekre pályázhatnak a vezetékes infrastruktúrával rendelkező és/vagy 5G/FWA elérést biztosító távközlési szolgáltatók a Gigabit Magyarország Program keretén belül, mely az Európai Unió társfinanszírozásával, az EU digitális évtized (digital decade) programjában megfogalmazott célokkal összhangban azt kívánja elérni, hogy 2030-ra a lakosság, illetve a privát- és közszféra számára mindenhol rendelkezésre álljon gigabit-képes internetkapcsolat.

A DIMOP Plusz 3.1.2 projekt révén azokon a jellemzően kistérségi területeken is megvalósulhatnak az optikai hálózati fejlesztések, melyek a korábbi bővítési ütemekből kimaradtak és továbbra is korszerűtlen, tipikusan xDSL-alapú vagy más, lassabb hozzáféréssel tudnak csak kapcsolódni az internethez.

A projekt ezúttal is járások szerint osztja fel a támogatható területeket, a lefedettségi adatokat tartalmazó nyilvántartások alapján. Ezeket az adatokat a szolgáltatók kötelesek a szakhatóság, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) rendelkezésére bocsátani, a projektvégrehajtó Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft. (DKF) pedig most társadalmi konzultáció keretében kéri a lakosságtól, cégektől és közintézményektől, hogy segítsenek a nyilvántartás pontosításában.

szolnok_dkf
szolnok "sávszélesség-hőtérképe" (forrás: dkf - NMHH adatok)

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés

Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

A DKF a társadalmi konzultáció lebonyolítása céljából létrehozta a netbejelentes.dkf.hu oldalt, ahol egy online térkép segítségével bárki ellenőrizheti, hogy az általa ismert helyszíneken (tipikusan az előfizető lakhelyén vagy telephelyén) milyen vezetékes internetszolgáltatás elérésére van lehetőség.

Amennyiben a közzétett utca-házszám szintű adatok nem fedik a valóságot, a DKF kér mindenkit, hogy a felületen tegyen bejelentést annak érdekében, hogy pontosítani lehessen a fejlesztésre kijelölt igényhelyek nyilvántartását.

A Gigabit Magyarország Program támogatási szakaszának egyik fontos részvételi feltétele, hogy a forrás csak optikai hálózatfejlesztésre vehető igénybe, a HFC-hálózat (kapacitás)bővítésére nem, illetve az 5G/FWA alapú fejlesztések során csak a felhordóhálózat bővítésére igényelhető finanszírozási támogatás - ott is csak optikai bekötéssel.

Magyarországon egyébként az EU Digitális Gazdaság és Társadalom Index (DESI) szerint a hozzáférési hálózatok fejlesztésének üteme az elmúlt években meghaladta az uniós átlagot, igaz, a digitális szolgáltatások igénybe vétele és készségszintű használata kapcsán már kevesebb az ok a büszkeségre. 

A nagy hazai távközlési szolgáltató közül a Magyar Telekom és a 4iG Csoport (utóbbi elsősorban a One Magyarországon keresztül) korábban jelentős mértékű többéves hálózatkorszerűsítési- és bővítési projekteket jelentett be. A cégek 2028-ig további 1-1,1 millió gigabit-képes potenciális végpont létesítését vállalták a kormánnyal kötött megállapodás részeként. 

a címlapról