Szerző: Dömös Zsuzsanna

2025. február 20. 10:00

iPhone SE helyett: itt az iPhone 16e

Majdnem iPhone 16, de inkább az iPhone 14-et helyettesíti az Apple eddig olcsó iPhone-ként is ismert szériájának újabb darabja, ami az elnevezések átgondolása után már nem SE, hanem iPhone 16e néven mutatkozott be.

Hetek óta lehetett már hallani róla, hogy az Apple bemutatni készül elérhető árú okostelefon-szériája, az SE negyedik generációs kiadását, ami már időszerűnek tűnt, hiszen a széria előző generációs tagjáról idestova három éve, 2022 március 8-án lett lerántva a lepel. Az elöregedett SE helyére érkező modell nem a várt néven és nem a várt áron érkezik, miközben a korábban említett pletykák nagy része beigazolódott. Az „e” utótag bevezetésével értelmet nyer az is, hogy Tim Cook homályos fogalmazása mögött mi is rejlett valójában, amikor „új családtagra” utalt a közelgő bejelentés kapcsán.

Az iPhone 16e érkezésével Innentől kezdve láthatóan el lehet felejteni a 200 ezer forintos (599 amerikai dollár) kezdőárat, ami olyan vonzóvá tette az „olcsó iPhone-ként” említett SE-szériát. Most már 300 ezer forinttal kell számolni a megnövelt, már alapvetően 128GB tárhellyel felszerelt konstrukcióért, amire február 21-től lehet leadni az előrendeléseket, és legkorábban február 28-án kerül a vásárlók kezébe. Ez 100 ezer forinttal olcsóbb az iPhone 16-nál, és pár tízezer forinttal több az iPhone 14-nél. Az árazás alapján az iPhone 16e tehát inkább az iPhone 14 utódjának tűnik, miközben az iPhone 14 és 14 Plus értékesítése megszűnt, mivel a Lightning portot le kellett váltani az USB 2-es sebességet kínáló USB-C-re az európai szabályok fényében.

iphone16e

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés

Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

Igaznak bizonyulnak a designt illető fő szivárgások is, tehát hogy külsőben főleg az iPhone 14 lesz az iránymutató. Ez azt jelenti, hogy eltűnt a 2007 óta ismert ikonikus Home gomb, és kamerasziget (notch) látható a 6,1 hüvelykes Super Retina XDR OLED kijelzőn, ami egyébként a teljes előlapot lefedi, és a TouchID-t is leváltotta a FaceID-s azonosítás. Az előlapi kamera egy 12MP-es autófókuszos egység. Adott a programozható akciógomb is, ahogy az iPhone 16 és iPhone 15 Pro készülékeken. Ami a kialakítást illeti még: a keret alumínium, a hátlap üveg, adott az IP68-as védelem és támogatott a Qi-töltés.

Az Apple az iPhone 16-ba pakolt chip kicsit valamelyes módosított verzióját kínálja a most bejelentett friss készülékben, amire szintén lehetett számítani. Belül tehát a házon belül tervezett A18 processzor dolgozik, ami lehetővé teszi az Apple Intelligence támogatását, így a telefon a 8 GB operatív memóriával indulhat, mint az Apple drágább telefonjai. A 6 magos CPU és a 16 magos Neural Engine (NPU) adott, azonban 4 magos GPU-t tartalmaz, egy maggal kevesebbet, mint a csúcsmodellben található chip. A memória alrendszer 17 százalékkal nagyobb memória sávszélességgel rendelkezik, ami szintén az Apple Intelligence funkciókat támogatja.  Az Apple Intelligence funkciókat egyébként már említi a hivatalos magyar weboldal is, de egyelőre az iOS 18.3.1-es a legfrissebb elérhető szoftver, ami az EU-ba még nem hozza el a generatív funkciókat.

apple-se-16e-01

Hogy az alacsonyabb ár megtartható legyen, néhány dolgot könnyebben vettek a tervezők. A készülék egyrészt csak kétfajta színben választható (fekete-fehér), az OLED-képernyőn a dinamikus sziget helyett alkalmazott notch is megúszós megoldás, illetve le kell mondani a MagSafe kiegészítők támogatásáról.

Az iPhone 16e leginkább a kamerarendszerben marad el az alapmodelltől – mindössze egy 48 megapixeles lencsét kapott hátra, nincs széleslátószögű vagy teleobjektív egység. A mobil tehát egy 48MP-es képet készít amit pixel binning módszerrel kicsinyít 12MP-es képre, de támogatja a 2x telefotó módot is, amely segít a veszteségmentes nagyításban. Elérhető még a HDR, adott portré- és éjszakai mód, videót pedig 4K-ban 60 másodpercenkénti képkockával rögzít.

Ám mind közül a legfontosabb változás a motorháztető alatt rejlik, mivel ez az első modell melybe az Apple saját modemchipje, a C1 került a Qualcomm megoldása helyett.

A Bloomberg szerzője, Mark Gurman forrásai szerint az iPhone-gyártó 2027-re szeretné elérni, hogy saját mobilhálózati kapcsolatért felelős modeme fejlettségben már meg is előzze a Qualcomm alternatíváját. A modemchip iPhone 16e-be való beépítése fontos momemtum, és ez teszi igazán fontossá ezt a készüléket, mivel előre vetíti, hogy már közeleg az átállás a zászlóshajó iPhone-okban is.

Az Apple hosszú évek óta dolgozik azon, hogy saját fejlesztésű modemchipeket rakhasson az iPhone-okba, részben a jobban tervezhető - és alacsonyabb - költségek, részben pedig az ellátási lánc és a technológia feletti nagyobb kontroll érdekében. Az Inteltől 2019-ben átvett modemgyártó üzletág jó eséllyel 2026-től is csak részlegesen veheti fel a fonalat, így minden bizonnyal egy olyan, évekig tartó átmeneti időszakkal kell majd számolni, amikor egyes iPhone-okban az Apple saját modemei, míg másokban a Qualcomm megoldásai lesznek építve.

Az iPhone 16e támogatja a vészhelyzeti műholdas üzenetküldést és a Lokátoron keresztül helyzetmegosztást is, illetve érzékeli a baleseteket, amiről automatikusan riasztja a hatóságokat. Az akkumulátorról és kínált üzemidőről túl sokat nem tudni, a honlapon az iPhone 11, 12 és 12 Minivel, valamint az előző két SE-vel hasonlítják össze, és a leírtak alapján 26 óra megszakítás nélküli videózást ígérnek vele, miközben a 12-es modell 17 órát kínált. 

a címlapról