Szerző: Koi Tamás

2025. február 19. 11:14

Kilőtt az Intel a feldarabolás hírére

Optimizmussal fogadták az Intel befektetői, illetve a piac a cég potenciális feldarabolásáról szóló legújabb híradásokat, jóllehet az ügyben még semmiféle döntés nem született a pletykaszintű értesülések alapján.

Rég nem látott optimizmussal fogadták az Intel befektetői, illetve a piac azokat az egyelőre pletykaszintű híreket, miszerint az amerikai chipgyártó két részletben új gazdát, illetve többségi tulajdonost találhat. Bár az erről szóló tárgyalások jelenleg legjobb esetben is a puhatolózási szakaszban vannak, a cég papírjainak árfolyama jórészt a sajtóbeszámolók hatására kedden több mint 16%-ot erősödött a tőzsdén.

Az amerikai multi, mely egykor a processzorgyártás alfáját és omegáját jelentette, az elmúlt években fokozatosan veszített piaci dominanciájából, ezzel párhuzamosan értékéből. Ezt jól szemlélteti, hogy a mostani, 16%-os napon belüli erősödésre 2020 márciusa, azaz idestova öt éve nem volt példa, a papírok pedig még így is csak 27,39 dolláron zártak a keddi kereskedési nap végén.

A processzorgyártó cég tavaly augusztusban kapta a legmélyebb ütést a piactól, akkor a vállalat 26%-os eséssel 2013 óta nem látott szintre zuhant vissza, nem mellesleg egyetlen nap alatt 30 milliárd dollár párolgott el ezzel az Intel piaci értékéből.

csuzli

Az Intel papírjainak árfolyama tavaly összességében 60%-ot zuhant, idén viszont eddig - jórészt a múlt heti híreknek köszönhetően - 31%-os pluszban van az árfolyam.

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés

Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

Múlt hét végén a Bloomberg szellőztette meg, hogy a világ legnagyobb szerződéses chipgyártója, a TSMC szerezheti meg valamilyen formában az Intel gyárai feletti irányítást, majd még szintén a hétvégén a Wall Street Journal arról írt, hogy a Broadcomot a vállalat chiptervező részlege érdekelné.

A két cég állítólag egymástól függetlenül folytat puhatolózó tárgyalásokat, az ugyanakkor szerencsés egybeesést jelent, hogy ezzel az Intel a tevékenységének szinte teljes spektrumára kiterjedően mentőövet kaphatna.

Az Intel egyes kulcsfontosságú részlegeinek felvásárlásáról tavaly ősz óta terjengenek különböző pletykák - először a Qualcommal hozták hírbe a céget, melyet a Broadcomhoz hasonlóan elsősorban a klienschipek divíziója érdekelt volna, két hónappal később viszont már arról írt az amerikai sajtó, hogy a vállalat elvetette az üzlet lehetőségét annak komplexitása miatt.

Az amerikaiak ugyanakkor erős kontroll alatt tartják, hogy az Intel mit és milyen kondíciókkal értékesíthet, a chipgyártó ugyanis azzal a feltétellel kaphatta meg a CHIPS Act alapján az összesen 7,86 milliárd dolláros állami támogatást a félvezetőgyárak építésére és bővítésére, hogy az Intel Foundry egységben lévő tulajdonrésze nem csökken 50,1% alá.

a címlapról