Szerző: Dömös Zsuzsanna

2025. február 19. 10:00

Szorul a hurok a WhatsApp nyaka körül az EU-ban

Az elsősorban üzenetküldésre használt szolgáltatás felhasználói adatai szerint sikerült meghaladni a nagyon nagy online platformmá való minősítéshez szükséges küszöbértéket.

A WhatsAppra is kiterjedhet az Európai Unió digitális szolgáltatások működését szabályozó jogszabályi keretrendszere, a Digital Services Act (DSA) szigorúbb elbírálási fokozata – nyilatkozta az Európai Bizottság szóvivője, Thomas Regnier. Az úgynevezett nagyon nagy vagy meghatározó online platformok (VLOP) körét meghatározott metrikák, de leginkább az elért felhasználószám alapján határozza meg a jogszabály - egészen pontosan 45 millió aktív európai felhasználónál lépnek hatályba a szigorúbb hatályok.

Ezt a küszöböt sikerült átlépnie az üzenetküldőnek: a WhatsApp különböző nyílt csatornái, azaz a hírszolgáltatókhoz vagy közéleti személyiségekhez kapcsolódó hírfolyamok 2024 második felében elérték az átlagosan 46,8 millió havi aktív felhasználót a cég által közzétett friss felhasználói adatok alapján. A WhatsApp alapvető üzenetküldő funkciójának felhasználói viszont nem számítanak bele a küszöbértékbe a DSA alapján.

Következő lépésként az Európai Bizottságnak is meg kell állapítania hivatalos eljárás keretén belül, hogy a WhatsApp a szigorúbb szabályozási kategóriába tartozik. Ezt követően utasíthatja arra a platformot, hogy végezzen kockázatelemzést, valamint stratégiát dolgozzon ki az illegális és káros tartalmak kezelésére. A DSA megsértése esetén a bírság maximális mértéke a vállalat éves globális forgalmának 6 százaléka lehet.

whatsappeu

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés

Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

A DSA létrejöttének legfőbb alapját az adta, hogy a jogszabályt előterjesztő Európai Bizottság úgy látta, hogy néhány, különösen nagy piaci szereplő az információmegosztás és az online kereskedelem kvázi nyilvános színterévé vált, ezzel pedig együtt járnak bizonyos kockázatok is többek közt a felhasználói jogok és az információáramlás kapcsán, ezért a területet szükségessé vált újra szabályozni.

A platformok, amelyek 45 millió felhasználót elérve az Unió lakosságának több mint 10%-ához eljutnak, rendszerszintűnek minősülnek, és nemcsak a saját kockázataik ellenőrzésére vonatkozó konkrét kötelezettségek hatálya alá tartoznak, hanem egy új felügyeleti struktúra hatálya alá is. Az új szabályok új kötelezettségeket foglalnak magukban a jogellenes online tartalmak és termékek terjedésének korlátozása, a kiskorúak védelmének erősítése, valamint a felhasználók számára több választási lehetőség és alaposabb tájékoztatás biztosítása érdekében. 

Minden online közvetítőnek a szigorúbb elszámoltathatóság és felügyelet biztosítása érdekében számos új átláthatósági kötelezettségnek kell eleget tennie, például a jogellenes tartalmakra vonatkozó új bejelentési mechanizmus bevezetésével. A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály értelmében megfelelő kockázatcsökkentő intézkedéseket kell bevezetni, és ezeket a szolgáltatásokat, illetve a kockázatcsökkentő intézkedéseket független ellenőrzésnek kell alávetni.

a címlapról