Szerző: Koi Tamás

2025. február 18. 12:25

Texas válhat Tajvan amerikai hídfőállásává

Texasban bővítené meglévő létesítményeit, illetve építene új gyárakat számos tajvani technológiai cég. A fejlesztéseket májusban jelenthetik be, éppen Trump második elnökségének száznapos momentumához igazítva.

Jelentős beruházásokat kíván végrehajtani több tajvani elektronikai cég is Texasban, az ezzel kapcsolatos pontos részleteket várhatóan májusban jelentik be az érintett cégek - derül ki az iparági szereplőket tömörítő Tajvani Elektromos és Elektronikai Gyártók Szövetsége elnökének keddi nyilatkozatából. 

Május abból a szempontból mindenképpen nevezetes lesz az Egyesült Államok politikai vezetése számára, hogy a második Trump-adminisztráció ebben a hónapban tölti be a 100 napját a hivatalban, ami rendszerint az új elnök hivatali idejének első, rövidtávú intézkedéseinek egyfajta értékelését vonja magával.

Jelen esetben - legalábbis a technológiai ipar részéről - a májusi bejelentésekre azért is irányul komolyabb figyelem, mivel Trump tajvan-politikája, illetve a szigetország helyzetével kapcsolatos nyilatkozatai legalábbis offenzívek, olykor kifejezetten ellentmondásosak, zavarosak.

ching_te_hat
laj cseng-tö tajvani elnök a külügyi bizottság elnökével, Michael mCaul-lal tavaly májusban

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés

Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

Trump például a kampánya idején többször kijelentette, hogy Tajvan ellopta a chipgyártást Amerikától, amit mindenáron vissza kell szerezni, illetve bírálta a helyi félvezetőgyártás felvirágoztatására létrehozott amerikai dotációs törvényt is, amely szerinte lehetőséget ad arra a nyerteseknek, hogy az amerikai adófizetők pénzéből külföldi terjeszkedésüket finanszírozzák.

Eközben ugyanakkor a Fehér Ház a színfalak mögött a pletykák szerint arra próbálja rávenni a legnagyobb tajvani vállalatnak számító Taiwan Semiconductor Manufacturing Company-t, azaz a TSMC-t, hogy aktívan vállaljon szerepet a helyi riválisa, az Intel megmentésében, de lehetőleg úgy, hogy közben nem szerez amerikai tulajdont.

Vélhetően az új amerikai elnökkel ápolt jó viszony érdekében gondolhatják újra amerikai jelenlétüket a tajvani elektronikai gyártók, köztük olyan óriáscégekkel, mint a Foxconn, a Compal vagy éppen az Inventec, melyek a fogyasztói és a vállalati szegmens számára egyaránt gyártanak elektronikai termékeket az okostelefonoktól kezdve a hálózati berendezéseken át szerverekig.

A fenti cégeknek kivétel nélkül üzemelnek jelenleg is gyártókomplexumaik Texasban, ezek bővítésével, illetve új komplexumok építésével a gyártókapacitás jelentős mértékben növelhető. A texasi beruházási körben éppen a TSMC nem vesz részt, mely korábban több tízmilliárd dollár érétkű befektetést jelentett be az arizonai Phoenixben lévő komplexumra kiterjedően. A TSMC-nek Arizona mellett Washington államban működik gyára az Egyesült Államokban.

a címlapról