Visszatért a TikTok az amerikai alkalmazásboltokba
A digitális appboltok üzemeltetői vélhetően a héten elterjedt kerülőutas megoldásra válaszul állították vissza a TikTok elérhetőségét.
Ismét elérhető és letölthető a TikTok mobilalkalmazás az amerikaiak számára a Google Play Áruházból és az App Store-ból, miután Donald Trump elnök ismét arról biztosította a techcégeket, hogy nem fognak bírságot kapni a terjesztésért az április 5-re kitolt határidőig. A több mint 170 millió amerikai által használt alkalmazás lassan ismét úgy áll rendelkezésre, mint korábban, miután Trump halasztást írt elő a TikTok potenciális betiltására.
Trump újbóli hivatalba kerülésének első napját januárban ugyanis elnöki rendeletek tucatjainak aláírásával kezdte, az egyik ilyen rendelet rendezte a TikTok amerikai működése körül kialakult jogbizonytalanságot azzal, hogy újabb 75 napos felmentést adott az érintett feleknek a Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications, azaz PFACAA jogszabályban foglaltak érvényesítése alól. Ez egy kis időt hagy még a ByteDance-nek arra, hogy ideiglenesen folytathassa tevékenységét az Egyesült Államokban a jelenlegi formájában.
Ugyan a rendelet hiába kötötte ki, hogy a szolgáltatóknak nem kell tartaniuk szankcióktól, annak dacára a Google és az Apple továbbra sem tette újból elérhetővé a TikTok applikációt saját alkalmazás-piacterén, a Play Áruházban és az App Store-ban. Jogi szakértők szerint ennek az lehetett az oka, hogy a cégek a fenti biztosítékok ellenére továbbra is kockázatot látnak abban, hogy egy kétpárti többséggel elfogadott, az előző elnök által aláírt és a legfelsőbb bíróság által helyben hagyott jogszabályban foglaltaknak nem felelnek meg.
Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.
Az alkalmazásboltokat és digitális piactereket üzemeltető cégek láthatóan mostanra látják úgy, hogy fellélegezhetnek, és nem kell tartaniuk az esetleges büntetéstől – egyelőre. Ebben szerepet játszhatott az is, hogy a hét elején maga a TikTok is elérhetővé tette androidos mobilalkalmazásának letölthető verzióját honlapján, így először vált lehetővé, hogy az amerikaiak manuálisan tölthessék le és frissíthessék az appot, miután a Google eltávolította a szoftvert a Play Áruházból.
Már pedig a TikTok hiánya érezhető lehetett átmenetileg is: a piackutató Sensor Tower szerint a videós app a második legtöbbet letöltött alkalmazás volt az Egyesült Államokban 2024-ben, több mint 52 millió letöltéssel. A TikTok összes letöltésének körülbelül 52 százalékát az App Store-ból, míg 48 százalékát a Google Playről intézték az amerikai felhasználók.
A TikTok helyzete az elmúlt hónapban vett igazán drámai fordulatokat, miután január 18-án este a ByteDance önként lekapcsolta az Egyesült Államokban a szolgáltatást, hivatalos indoklás szerint azon szolgáltatópartnerek védelme érdekében, melyekkel szemben a tavaly tavasszal Joe Biden által aláírt jogszabály komoly büntetést helyez kilátásba, amennyiben a TikTok eladására vonatkozó jogvesztő határidőt követően nem teszik elérhetetlenné a kínai kézben lévő közösségimédia-szolgáltatást az országban.
Trump aláírt elnöki rendelete ezt a szankciót tette gyakorlatilag zárójelbe azzal, hogy arra utasított a legfőbb ügyészt, hogy a jogszabályban foglalt szankciók végrehajtását függessze fel, illetve halassza el addig, míg az új adminisztráció meghatározza a "megfelelő lépéseket" a TikTok amerikai jövőjét illetően.