Még idén gyártásra készen állhat az OpenAI saját chipje
Még idén gyártásra kész állapotba kerülhet az OpenAI első olyan chipje, melyet kifejezetten mesterséges intelligencia modellek tanításához használt szerverekbe, szuperszámítógépekbe szán a fejlesztő. A cég ezzel az Amazon, a Google és a Microsoft nyomdokaiban lépve próbál függetlenebbé válni a nyomasztó dominanciát kialakító Nvidia-tól.
Jól halad az OpenAI első, saját tervezésű adatközponti processzorának a gyártás-előkészületi fázisa - írja hétfői exkluzív riportjában a Reuters. Kiszivárgott információk szerint a ChatGPT-t fejlesztő cég első, házon belül készült, AI-tanítási feladatokra optimalizált processzorának tervezési folyamata a következő hónapokban lezárulhat, ezt követheti a próbagyártás illetve a tesztelési fázis, mely az iparági sztenderdek alapján legalább fél évet vesz igénybe.
Ha minden az előzetes tervek szerint alakul, az OpenAI első saját gyorsítóchipjének tömeggyártása valóban megkezdődhet 2026-ban az egyetlen szóba jöhető bérgyártónál, a TSMC-nél - a korábban meglehetősen ambíciózusnak tűnő ütemterv ugyanakkor borulhat, ha a próbagyártás során olyan hibákra derül fény, melyek miatt a dizájnt részben vagy egészében újra kell tervezni.
Így blokkold a karriered Golden handcuffs és társai: a 49. adásban összeszedtünk pár dolgot, amit IT szakemberként érdemes elkerülni.
A házon belül fejlesztett adatközponti processzor új alkupozíciót nyithat meg az OpenAI számára a legnagyobb beszállítókkal, azok közül elsősorban az Nvidia-val szemben. Ettől függetlenül az első szériák a pletykák alapján csak limitált számban lesznek jelen a vállalat adatközponti infrastruktúrájában, a továbbfejlesztett példányok hatékonysági mutatói alapján ez az arány azonban a későbbiekben változhat.
A nagy technológiai multik közül hasonló stratégiát követ az Amazon, a Google és a Microsoft is, ezek a cégek ugyanakkor többévnyi fejlesztést követően a mai napig nem rendelkeznek olyan házon belüli célhardverrel, mely teljesítményében akár csak megközelítené az Nvidia Hopper vagy Blackwell szériájú chipjeit.
Az OpenAI-n belül a tervezési munkálatokért éppen egy Google-től átigazolt vezető mérnök, Richard Ho felel, aki az Alphabet leányvállalatának saját adatközponti megoldásainak fejlesztéséhez is hozzájárult. Ho a Reuters szerint jelenleg egy 40 főből álló mérnöki csapat élén dolgozik, ami létszámát tekintve az iparági átlaghoz képest kifejezetten szerénynek mondható. A chip tervezését ugyanakkor nem kizárólag az OpenAI-nál végzik, hanem a korábbi pletykák alapján besegít a folyamatba a Broadcom is.
Az újonnan készülő chip képességeiről eddig gyakorlatilag semmi biztosat nem tudni, azon túl, hogy jó eséllyel a TSMC 3 nanométeres gyártósorain készülhet majd. A kiszivárgott pletykák szerint az új chip egyaránt alkalmas lesz AI-modellek tanítására és futtatására, a feladatai ugyanakkor eleinte főleg utóbbira korlátozódnak majd.