Kutató-elemző ügynököt kapott a ChatGPT
A Deep Research nevű eszköz több száz forrást és honlapot elemez és foglal össze, természetesen azzal számolni kell, hogy nem tudja elkülöníteni a hiteles és félrevezető információkat.
Jól látszik az irány, hogy a meghatározó generatív AI-szolgáltatásokat és chatbotokat fejlesztő szereplők nem érik be a szövegek, képek és kódok generálásával, a következő lépés a komplett cselekménysorok végrehajtására képes AI-ügynökök fejlesztése. Az OpenAI január végén jelentette be az egyelőre korai kísérleti fázisban járó Operator nevű szolgáltatását, ami a cég első, még kezdeti stádiumban lévő AI-ügynöke.
A cég most egy újabb, autonóm módon feladatot végző ügynökfunkciót mutatott be a ChatGPT-n belül, ami több lépcsőn keresztül keresi és kutatja fel a felhasználó által kért információkat. A lényegében mélykutatást végző eszköz végkimenetként nem csak egyszerű szöveget ad meg, hanem összefoglalót mutat hivatkozásokkal ellátva, már a folyamat közben is. A felhasználók ezután további kérdéseket tehetnek fel szövegek, képek és további fájlok, például PDF-ek vagy táblázatok segítségével.
Így blokkold a karriered Golden handcuffs és társai: a 49. adásban összeszedtünk pár dolgot, amit IT szakemberként érdemes elkerülni.
Az OpenAI állítása szerint az új eszköz egy kutatói elemzői szinten képes elvégezni az internetes kutatási munkát, de kiemeli, hogy ettől még előfordulhat hallucináció, tehát a Deep Research valótlan tényeket áshat elő, és nem tud minden esetben különbséget tenni a hiteles információk és pletykák közt. A keresés a szokásosnál lassabban zajlik ebben a módban, az egész folyamat 5-30 percet vesz igénybe, és kizárólag a webes felületen használható, az alkalmazásokba való integráció később követhezik.
A Deep Research a havi 200 dollárba (azaz körülbelül 80 ezer forintba) kerülő ChatGPT Pro előfizetéssel rendelkezők számára érhető el jelenleg. Lényeges különbség, hogy a Google két hónapja bejelentett, ugyanezt a nevet viselő AI-eszköze, ami hasonló funkcionalitással rendelkezik, mindössze 20 dollárért használható az AI Premium csomag részeként.
Az OpenAI automatizált kutató-elemzője esetén ráadásul további korláttal kell számolni: az előfizetők mindössze havi 100 kutatást végezhetnek a művelet számítási igénye miatt. A jövőben egy energiahatékonyabb modellt szeretne bevezetni az OpenAI, amivel a limit feljebb tornázhatóvá válik, ezen felül az olcsóbb Plus csomag előfizetői is megkapják a funkciót, várhatóan egy hónapon belül. Egyelőre földrajzi korlát is érvényben van, hiszen csak az amerikai felhasználók körében indult meg a bevezetés, az Egyesült Királyság, Svájc és az Európai Gazdasági Térség ügyfelei számára még nincs konkrét megjelenési időpont.