Már tiltott az EU-ban egy sor AI-használati mód
Hatályba léptek az AI Act első tiltó rendelkezései, amelyek tiltják az elfogadhatatlan kockázatot jelentő MI-rendszerek használatát és forgalmazását az Európai Unióban.
Hivatalosan augusztus elsején lépett hatályba az Európai Unió mesterséges intelligenciát szabályozó rendelete, az AI Act, amit fokozatosan kell alkalmazni egy 24 hónapos átmeneti időszakot követően, végül 2026 közepétől lesz az európai, illetve a nemzeti jogrendszerek része. A február másodikán elérkezett az első fontos határidő, ameddig ugyanis az AI-t alkalmazó vagy szolgáltató cégeknek fel kellett mérniük, hogy az alkalmazott/fejlesztett szoftverek, megoldások közül melyik minősül az AI Act szerinti AI rendszernek. Értékelni kellett továbbá, hogy ha van ilyen AI rendszerük, akkor az a rendelet szerinti tiltott AI-nak minősül-e, és amennyiben igen, akkor eddig meg kellett szüntetniük annak használatát, fejlesztését, forgalmazását.
A tiltott kockázatú tevékenységek tilalma mellettfebruár 2-a az AI Act műveltségi követelményeinek teljesítésének határideje is. Tehát a szolgáltatóknak biztosítani kell, hogy a cég munkatársai megfelelő jártassággal rendelkeznek az AI használatában, vagyis képzést kell részükre biztosítani, hogy megismerjék a kockázatokat és a lehetséges károkat.
Így blokkold a karriered Golden handcuffs és társai: a 49. adásban összeszedtünk pár dolgot, amit IT szakemberként érdemes elkerülni.
Az első tiltások hatályba lépése azt jelenti, hogy a vállalatok innentől kezdve szankciókra számíthatnak, amennyiben nem tartják be az előírásokat, a büntetés mértéke a jogsértéstől és a bírságolt társaság méretétől függ. Az EU emelt egyet a téten az unió általános adatvédelmi rendelet, azaz a GDPR-megsértéséért járó bírságokhoz képest, Aki „tiltott" AI-t fejleszt, forgalmaz, használ, az akár legfeljebb 35 millió eurót (kb. 13,8 milliárd forint), vagy az éves világpiaci forgalma 7 százalékát kaphatja büntetésként.
A februári határidő középppontjában álló tiltott AI-rendszerek főszabály szerint az alapvető jogokat sértő rendszerek, amik kihasználják személyek vagy csoportok sebezhetőségét, alkalmasak social scoringra (társadalmi pontozás), bűncselekmény elkövetését előrejelző AI, arcfelismerő adatbázisokat létrehozó rendszerek, érzelemfelismerő rendszerek.
A „magas kockázatú" AI rendszerekre vonatkozó kötelezettségek megszegéséért járó maximális bírságot 15 millió euró (kb. 5,9 milliárd forint)/éves világpiaci forgalom 3 százalékában határozták meg, míg a tájékoztatási kötelezettségek megsértése esetén 7,5 millió euró/1 százalék forgalom a felső határ. Az általános célú AI-rendszerek (GPAI) szándékos vagy gondatlan megsértésekor pedig 15 millió euró/3% forgalom a plafon.
Fontos történés még tavaly nyár óta, hogy decemberben létrejött az EU AI Office testület, amely az AI Actnek megfelelően szabályozza a modellek használatát. A testület egyben közzétette az általános célú AI (GPAI) modellek gyakorlati kódexének második tervezetét, ebbe a kategóriába tartozik például az OpenAI GPT-rendszere, illetve a más szélesebb körben elérhető chatbotok alatt működő nagy nyelvi modellek.