Támadja a kartellvádat a One és a Telekom Montenegróban
Kartellügybe keveredett Montenegróban a 4iG helyi távközlési érdekeltsége, a One Crna Gora. A cég a másik két piaci szereplővel, a Deutsche Telekom csoporthoz tartozó Crngorski Telekommal és a szerb többségi tulajdonban lévő M:tellel együtt bíróságon támadta meg a helyi versenyhatóság döntését.
A montenegrói mobilpiac három, külföldi kézben lévő szereplője közül mindegyik megtámadta a bíróságon a helyi versenyügyi szerv, a Versenyvédelmi Ügynökség (Agencija za zaštitu konkurencije) tavalyi határozatát, melyben a szervezet árkartellel vádolta meg a társaságokat. Az ügynek magyar vonatkozása is van, az egyik érintett cég ugyanis a 4iG Nyrt. montenegrói leányvállalata, a One Crna Gora DOO.
A helyi versenyhatóság november 18-án született határozatában megállapította, hogy a 4iG-hoz tartozó távközlési cég mellett a Deutsche Telekom tulajdonában lévő Crngorski Telekom, valamint a szerb többségi tulajdonban lévő M:tel tavaly tavasszal egymással egyeztetve rögzítették a feltöltőkártyás konstrukciók minimális feltöltési keretét 5 euróban (azaz napi árfolyamon számolva kb. 2000 forintban).
Ez az árrögzítés a versenyhatóság szerint csökkentette a versenyt a montenegrói mobilpiacon, ezért a társaságok a 2023-as kumulált árbevételük 1-10 százalékát elérő bírságra számíthatnak, ami 2,7 -től 27 millió euróig terjedő konkrét bírságösszeget eredményezhet.
A Szabad Európa Rádió montenegrói kiadása hétfői tudósításában azt írja, hogy a három érintett cég közül mostanra mindegyik bíróságon támadta meg a hatóság határozatát, az abban foglaltak megsemmisítését kérve.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A Crngorski Telekom tavaly novemberi közleményében a döntést "felületesnek" nevezte, kijelentette, hogy az ügynökség az eljárás során nem vette figyelembe a cég által benyújtott bizonyítékokat, illetve közölte, hogy a társaság mindenben a helyi törvényeknek megfelelően, egyben az uniós jogszabályokkal harmonizáltan járt el az ominózus árváltozás végrehajtása és kommunikációja során.
A Deutsche Telekom helyi leányvállalatához hasonlóan az M:tel és a One is közölte, jogi úton fogja bizonyítani, hogy az érintett cégek között semmiféle kartellmegállapodás nem született.
A helyi jogszabályoknak megfelelően kartellügyekben a Versenyvédelmi Ügynökség nem szabhat ki bírságot az érintett vállalatokra, a büntetés pontos mértékének meghatározása ilyen esetekben a bíróság, illetve egy három bíróból álló testület jogköre.
A Szabad Európának nyilatkozó gazdasági szakértők szerint a hasonló döntéseknek mind az állampolgárokra, mind az államra nézve kedvező hatásai lehetnek, ugyanakkor hozzátették, egy ilyen ügyben a bizonyítási folyamat rendkívül nehéz és bonyolult lehet.
A montenegrói helyzetet tovább bonyolíthatja, hogy az országba jelentős mennyiségű külföldi tőke áramlik, amit jól mutat, hogy a Külföldi Befektetők Tanácsa is beszállt a vitába tavaly novemberben, kijelentve, hogy az ügynökség eljárása "vélhetően nem teljesen az európai normáknak megfelelően" zajlott, ezért a konklúzió is téves.
A szervezet továbbá arra hívta fel a figyelmet, a három érintett cég az elmúlt tíz évben 700 millió euró értékben fektetett be Montenegróban (a 4iG csak 2021 októberében vette meg a cseh PPF Csoporttól a Telenor Podgoricát, majd nevezte át 2022-ben One-nak), az ügy fejleményeit pedig a továbbiakban közelről figyelemmel kísérik majd.