A megetetett TikTok-társadalom
Mozgalmas hete volt az amerikai nagypolitikának és a helyieket kiszolgáló közösségimédia-platformoknak, legfőképpen persze a TikToknak, mely egy tavaly tavasszal elfogadott jogszabály szerint választóvonalhoz került január 19-én. De aztán jött Donald Trump.
Január 12-én a Biden-adminisztráció ráfordul az utolsó hetére a Fehér Házban, ami egyrészt a mesterségesintelligencia-chipek és kapcsolódó technológiák exportjára vonatkozó újabb szigorító intézkedések meghozatalával telt, az Egyestül Államok lakosságának azonban túlzás nélkül a fele mégis azzal volt elfoglalva az utolsó héten, hogy vajon használhatja-e majd a TikTokot ama bizonyos január 19-i jogvesztő határidőt követően.
Egész pontosan tesz-e valamit Biden annak érdekében, hogy a saját maga által tavaly április 24-én aláírt jogszabályban foglaltak végrehajtásán, mely fővesztés terhe mellett a TikTok amerikai érdekeltségeinek és adatbázisainak az anyacégről történő leválasztását írta elő január 19-ig, lazítson.
Nem tett.
Ahogy nem tett a legfelsőbb bíróság sem, mely múlt pénteken egyhangú döntéssel elutasította a ByteDance azon beadványát, melyben a kínai cég azzal próbálta gáncsolni a Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications, azaz PFACAA jogszabályt, hogy az 170 millió amerikai alkotmányos jogait korlátozza a szólásszabadság korlátozása által.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A TikTok amerikai jövőjét érintő pénteki események ezen a ponton nem értek véget, a cég ugyanis röviddel a bírósági döntés meghozatalát követően nyilatkozatot adott ki, melyben kijelentette, hogy noha erre semmi nem kötelezi, egy nappal a jogvesztő határidő letelte előtt, január 18-án a szolgáltatópartnerek (Apple, Google, Oracle) védelme érdekében leállítja működését az Egyesült Államokban - hacsak Biden nem biztosítja, hogy a PFACAA-ban foglaltak nem lesznek kikényszerítve és szankcionálva.
A Fehér Ház szóvivője, Karine Jean-Pierre erre szintén pénteken meglepő mutatványnak nevezte a ByteDance döntését, hozzátéve, hogy a Biden-adminisztráció világossá tette, hogy hogy a PFACAA implementációjával kapcsolatos további lépésekröl a következő kabinet fog döntést hozni.
Még mindig péntek volt, amikor a megválasztott elnök, Donald Trump felhívta a kínai elnököt, Hszi Csin-pinget, akivel saját szavaival élve egy "jó kis beszélgetést" folytatott. Trump számos aktuális ügyről egyeztetett a kínai kommunista párt vezérével, így szó esett többek között a TikTok amerikai sorsáról is, ami azért mindkét ország részéről képet ad arról, hogy a ByteDance szolgáltatása mekkora értéket is képvisel.
A ByteDance-nek azonban ez még kevés volt, és hogy a cég bebizonyítsa, nem blöffölt, a TikTokot szombat éjszaka lekapcsolta az Egyesült Államokban.
TikToff
A leállás azonban alig tartott tovább, mint egy nagyobb mérvű szolgáltatás-üzemzavar. A történtek után röviddel ugyanis Donald Trump közölte, hétfői hivatalba lépését követően az egyik első intézkedése lesz, hogy kiad egy elnöki határozatot, mely a PFACAA-ban foglaltak végrehajtására újabb határidőt ír elő (ez vélhetően további 90 nap lesz) - egyelőre nagyjából ez minden, amit tehet, tekintve, hogy a legfelsőbb bíróság döntésének megváltoztatására nincs hatásköre az elnöknek.
Trump nyilatkozatát követően a TikTok bejelentette, hogy megkezdi a szolgáltatás újbóli elérhetővé tételét az Egyesült Államokban, kevesebb mint egy nappal azután, hogy az elérhetetlenné vált. A szolgáltató az X-en megköszönte Trumpnak, hogy végre világossá és egyértelművé tette, hogy semmilyen szolgáltatópartner nem számíthat büntetésre abban az esetben, ha nem teszik elérhetetlenné a TikTokot az országban.
Az USA ma hivatalba lépő 47. elnöke egyben azt is közölte, hogy egy olyan, új javaslatot fog letenni az asztalra, mely alapján egy 100%-is amerikai tulajdonú cég helyett 50%-os amerikai tulajdoni hányaddal rendelkező vegyesvállalat koordinálná a TikTok működését az Egyesült Államokban - az ezzel kapcsolatos részletek kidolgozására az ideigelenes haladékként beígért néhány hónap állhat rendelkezésre.
A fenti, szappanoperába illő fordulatokat az amerikai TikTok-felhasználók, illetve leginkább az a néhány tízezer véleményvezér és kisvállalkozás, melynek megélhetése jelentős részben a ByteDance szolgáltatásától függ hol hüledezve, hol elkeseredetten nézte végig.
Utóbbiak a januárt jórészt arra használták fel, hogy átmenekítsék TikTok-profiljukat egy másik platformra, már ha egyáltalán opció volt nekik akár a Meta vagy a Google valamelyik szolgáltatásának használata. Ezen túlmenően komoly mozgalom indult az amerikai törvényhozás megtrollkodására is, aminek egyik vonzata az volt, hogy százezrek regisztráltak a TikTok kínai rivális-szolgáltatására, a RedNote-ra.
Mostanra talán már nem kérdéses, hogy a TikTok megmenekülhet az amerikai betiltástól, az eset ugyanakkor mindeddig példa nélküli volt a közösségimédia-történelemben, illetve jól mutatja, hogy a politika és a közösségi média kapcsolata mennyit változott akár csak az évtized eleje óta - bár a TikTok betiltására már akkor létrejöttek hamvába holt próbálkozások az Egyesült Államokban.