Eddig nem az Apple éve 2025
Egyelőre nem alakul túl rózsásan a 2025-ös év a világ legértékesebb vállalata, az Apple számára, mely a kínai piacon visszaszorult tavaly év végén, ráadásul a versenyhelyzet az első félévben tovább erősödhet, ami kihat a cég globális forgalmára is.
Augusztus eleje óta nem látott szintre zuhant vissza az Apple papírjainak értéke a csütörtöki tőzsdei kereskedési nap végére, miután több egybehangzó riport és piacelemzés is arról számolt be, hogy a vállalat iPhone-eladásai jelentős mértékben visszaestek Kínában, mely a gyártó második legnagyobb piacának számít az Egyesült Államok után.
Az Apple ugyan ezzel még így is a világ legértékesebb vállalata, a cég részvényárfolyama mostanra a decemberi csúcshoz képest 12%-kal esett vissza, az év első heteiben pedig a hét legnagyobb technológiai cég papírjaihoz képest a legrosszabbul teljesített a tőzsdén.
Az okok mögött elsősorban a kínai piacon tapasztalt élesedő konkurenciaharc miatt forgalomesés húzódhat - az Apple a Canalys piackutató héten publikált előzetes számai alapján a tavalyi negyedik negyedévben a Vivo és a Huawei mögött visszaesett a harmadik helyre, eladásai pedig meglehetősen meredeken, 17%-kal zuhantak az egy évvel korábbi szinthez képest, amikor a cupertinói vállalat meg tudta szerezni a piacelsőséget a világ második legnépesebb országában.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Ha ez nem lenne elég, a TSMC, az Apple saját tervezési okostelefon-processzorainak gyártója az első negyedévre közel 6%-os szekvenciális megrendelésállomány-csökkenést jelzett előre, ami leginkább a szezonális hatásoknak tudható be a bérgyártó szerint.
A TSMC árbevétel-szinten egyébként a tavalyi utolsó negyedévben trendfordulóhoz érkezett, az AI-adatközpontok számára gyártott chipekből származó árbevétel ugyanis most először haladta meg az okostelefonokba szánt rendszerprocesszorok gyártásából származó árbevételt.
Bár az Apple a pletykák szerint idén tavasszal piacra dobja az elérhető árú iPhone SE-széria legújabb generációját, a cégre szakodosott, ellátási láncokat jól ismerő elemző, Ming-Chi Kuo szerint ezzel együtt is éves szinten 6%-kal csökkenhet az iPhone-ok eladási volumene az első félévben.
Kuo szerint ugyanakkor egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy az iPhone-ok forgalmára bármilyen hatást gyakorolt volna az iOS18-cal több fázisban megérkező Apple Intelligence, noha korábban több elemző egyértelmű versenyhátrányként aposztrofálta a cég AI-funkcióinak kései megjelenését.