x86-os VM-eket hoz az új Mac-ekre a Parallels
Már x86-os Windows- és Linux-környezetek is létrehozhatók az Apple saját processzorait tartalmazó Mac-eken a Parallels Desktop új verziójával, ám egyelőre csak a legtürelmesebb fejlesztőknek ajánlott kipróbálni az új virtuális gépeket.
Fontos, mérföldkőnek tekinthető fejlesztéssel egészült ki múlt héten az Apple MacOS platformján elérhető egyik legkedveltebb és legismertebb virtualizációs szoftverkörnyezet, a Parallels Desktop. A 20.2.0 -s kiadás, a 20-as főverzió harmadik, jelentősebb csomagja mostantól lehetővé teszi az x86-os környezetek emulációját az Apple saját processzorait (azaz az M1-M4 szériát) tartalmazó Mac-eken.
Az egyelőre korai tesztfázisban lévő újítás segítségével könnyen létrehozhatók bizonyos, Intel-alapú (x86_64) virtuális gépek MacOS környezetben, így a Mac-eket használó fejlesztők natív környezetben tudják tesztelni a 32 bites Windows alkalmazásaikat. Az új verzió ugyanakkor x86_64 Linux virtuális gépek létrehozását is támogatja, melyet azok a fejlesztők fognak hasznosnak találni, akik eddig az Apple saját megoldásán Rosetta-n keresztül használtak ilyen környezeteket.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
A Parallels Desktopba épített Parallels Emulator így konkrétan x86_64-alapú Windows 10, Windows 11 (a Windows 11 24H2 kiadás nem támogatott az SSE 4.2 hiánya miatt), Windows Server 2019/2022 és bizonyos Linux disztribúciókat támogat, néhány megkötéssel illetve korlátozással.
Ilyen többek között a teljesítményfaktor, mely a Parallels szerint egyelőre finoman szólva is hagy maga után némi kívánnivalót: egy Windows VM legalább 2-7 percen keresztül bootol, az operációs rendszer válaszideje pedig a legkevésbé sem tekinthető gyorsnak - bár ez erősen függ az adott Mac teljesítményétől is.
További korlátozás, hogy csak 64 bites környezet támogatott, ugyanakkor természetesen futtatható 32 bites kód is a rendszeren. Nem támogatott továbbá az USB-s csatlakozás, vagyis a VM-hez semmilyen külső periféria vagy eszköz nem csatlakoztatható, illetve nem használható a Parallels hypervisor, a VM-ek helyette az Apple hypervisoron keresztül bootolnak.
A Parallels Desktop a 16.5-ös verziótól támogatja az Apple chipeket tartalmazó Mac-eket, a legutóbbi, jelentős mérföldkő pedig csaknem két éve, 2023 februárjában érkezett meg, amikor hivatalosan is támogatott lett a Windows 11 virtualizált környezet létrehozása ezeken a gépeken. Ezzel a fejlesztéssel ugyanakkor csak a Windows 11 ARM-os verziójának a futtatása vált lehetővé, x86-os VM-eket mindeddig nem lehetett létrehozni a platformon.