Feszültség övezi Olaszország és a Starlink barátkozását
Az olasz kormány ötlete szembemegy azzal, hogy Európa saját műholdas hálózatot épít a biztonságos kommunikációhoz.
Politikai és gazdasági vitákat egyaránt felvetett az olasz kormány terve, miszerint műholdas internetszolgáltatást vásárolna a SpaceX tulajdonában lévő Starlinktől. Belsős források szellőztették meg, hogy Olaszország „előrehaladott tárgyalásokat” folytat az űrkutatási vállalattal egy biztonságos távközlési szolgáltatásokat biztosító, 1,6 milliárd dolláros üzlet előkészítésére. A Bloomberg arról írt, hogy a tárgyalások már 2023 közepén megkezdődtek, de átmenetileg szüneteltek, ameddig Giorgia Meloni olasz miniszterelnök nemrég Floridában meglátogatta Donald Trump miniszterelnököt.
Miután a hír napvilágra került, az olasz kormány közleményt adott ki, amelyben tagadja, hogy szerződést írt volna alá a Starlink műholdas szolgáltatásaira, amelyek szélessávú internetet és műholdas kommunikációt kínálnak alacsony Föld körüli pályán keringő műholdak segítségével. Az olasz kormány azt is tagadja, hogy Meloni és Trump találkozóján szóba jött volna a SpaceX, de azt elismerték, hogy a céggel valóban folynak a tárgyalások.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
A Starlink már aktívan kínál kereskedelmi szolgáltatást Olaszországban, ám a kormányzati célú használat összességében nem illeszkedik abba a koncepcióba, amire Európa törekszik. Egy hónap sem telt el azóta, hogy az Európai Bizottság hosszas halogatást követően aláírta a SpaceRISE konzorciummal azt a koncessziós szerződést, melynek eredményeként Európának is lehet majd saját, alacsony Föld körüli és közepes magasságú Föld pályán működő műholdas hálózata.
A 280 műholdból álló többpályás konstelláció, az IRIS2 hasonlóan szerveződik és működik majd, mint a SpaceX Starlink hálózata, ugyanakkor nem elsősorban kereskedelmi szolgáltatásokat építenek majd rá, hanem az Európai Unió kormányai és kormányzati intézményei használhatják részben zárt láncú titkosított kommunikációra. A SpaceRise a 12 évre szóló koncessziós szerződésben vállalta, hogy az első felbocsátások 2029-ben megkezdődnek, 2030-ra pedig a teljes IRIS2 flotta üzemelni fog majd.
Épp ezért egyes olasz és európai tisztviselők heves kritikát fogalmaztak meg az Olaszország és a SpaceX között esedékes megállapodás hírére. Antonio Misiani, egykori olasz pénzügyminiszter-helyettes szerint egy ilyen partnerség a „nemzeti szuverenitás elfogadhatatlan kiárusítását” jelentené. A politikai elemzők szerint egyben jelzésértéke lehet egy ilyen lépésnek az EU felé, mivel az Iris2 Európa autonómiájának szimbóluma, és ha egy uniós tagország más megoldás felé mozdul, az elszakadás jeleként értelmezhető.
Az európai biztonságos műholdas hálózaton túl a politikai feszültség is az ügy fontos vetülete. Trump megválasztásával Elon Musk szélsőjobboldali politikai ügyek előmozdítása felé fordította figyelmét Európában, az Európai Bizottság pedig alaposan célkeresztbe vette a már Musk által terelgetett X közösségi platformot is.