Komoly tervei vannak kliensoldalon az Nvidia-nak
Az Nvidia számára a kliensoldali számítástechnikában eddig jórészt a grafikus gyorsítók szegmensében termett babér, ám ez rövidesen változhat. A cég a MediaTekkel összeállva kész a processzorpiacon is ütőképes megoldásokat kínálni.
Sokáig nyílt titoknak számított, hogy az Nvidia miután sikerrel letarolta a GPU-piacot, illetve megkerülhetetlen tényezővé vált az AI-adatközpontokban működő, óriási teljesítményű processzorok szegmensében, valamilyen formában a kliensoldali CPU-k mezőnyében is meg kívánja mérettetni magát. A cég vezérigazgatója, Jensen Huang tegnap a CES alkalmával már konkretizálta ezeket terveket: a cég az iparág egyik régi motorosával, a MediaTekkel karöltve fogja piacra dobni első, asztali PC-kbe szánt processzorait.
Ennek az együttműködésnek az első fecskéje rövidesen testet ölthet a hétfőn bejelentett Project Digits révén - az Nvidia asztali szuperszámítógépében dolgozó chip, a GB10 egy Blackwell GPU-t és egy 20 processzormagot tartalmazó Grace CPU-ból áll.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
Huang a befektetőknek tartott keddi bemutató alkalmával hozzátette, az együttműködés az Nvidia és a MediaTek számára egyaránt tartogat előnyöket, mivel a közösen fejlesztett processzort a MediaTek saját márkanéven is eladhatja majd, ami megnyithatja az utat az eddig jórészt okostelefonos megoldásokban utazó cég számára a PC-szegmens felé.
A cégvezető a Project Digits kapcsán kifejtette, hogy az elsősorban fejlesztőknek és kutatóknak szánt 3000 dolláros szuperszámítógép egyelőre semmiképpen sem tekinthető tömegterméknek, a GB10-zel, illetve annak feltételezhetően kisebb teljesítményű variánsaival mindenképpen számol a későbbiekben a gyártó - ennél konkrétabb információkat ugyanakkor nem osztott meg a nyilvánossággal Huang.
Az Nvidia gyakorlatilag évek óta kacérkodik a kliensoldali processzorok gyártásával és/vagy tervezésével. A mesterterv része volt többek között, hogy a cég megszerezze az ARM-ot, az évtized elején bejelentett üzlet azonban a versenyjogi aggályok miatt végül meghiúsult.
Nem hivatalos információk szerint az Nvidia-t a Microsoft igyekezett meggyőzni arról, hogy fogjon bele az ARM-alapú PC-s processzorok tervezésébe és gyártásába, hogy a 2024-ban útjára bocsátott AI PC-k szegmensében legyen legalább egy komoly riválisa a Microsoft régi partnerének, a Qualcommnak.
A Project Digits egyébként egy speciális Linux-kiadást futtat, Huang szerint ugyanakkor az Nvidia kész arra, hogy hidat képezzen a fejlesztők körében preferált Linux és a fogyasztók elsöprő többsége által használt Windows között. Ehhez a Microsoft Windows Subsystem for Linux platformját használná a cég.