Aprópénzt fizetne az Apple a Siri hallgatózásáért
Jóváhagyásra vár az előzetes megállapodás, amivel a cupertinói cég már végleg a szőnyeg alá seperné a véletlenül rögzített, majd hirdetések megjelenítéséhez használt magánbeszélgetések problémáját.
Összesen 95 millió dollárt osztana szét készpénzben Apple az érintett felhasználók közt annak a csoportos keresetnek a rendezésére, mely szerint a Siri hangasszisztens rendszeresen kéretlenül rögzített magánbeszélgetéseket, melyek aztán harmadik felekhez kerültek hirdetési célokra való felhasználásra. Egyelőre nem tisztázott, hogy pontosan hány ügyfél lehet érintett, de ha az oaklandi szövetségi bíróságon benyújtott, javasolt előzetes megegyezés jóváhagyásra kerül, a 95 millió dolláros kártérítési alapból eszközönként akár 20 dollárt kaphat az az amerikai felhasználó, aki 2014. szeptember 17. és 2024. december 31. között vásárolt valamilyen Siri-kompatibilis eszközt.
Ebbe a meglehetősen tág körbe beletartoznak az iPhone-okon túl az iPad, Apple Watch, MacBook, HomePod, iPod touch és Apple TV termékek is. Az ügyfelek azonban legfeljebb öt eszközre vonatkozóan kérhetnek kártérítést – amennyiben a február 14-én esedékes tárgyalás során az egyezséget sikerül jóváhagyni. A megállapodással egyben vállalja az Apple, hogy az összeg kifizetése mellett a felhasználók magánbeszélgetéseinek törléséről is gondoskodik.
Noha úgy tűnhet, hogy a több hónapnyi küzdelem a felhasználók győzelmével zárul, az Apple meglehetősen olcsón úszhatja meg az ügyet. A 95 millió dollárt körülbelül 9 óra alatt kitermeli az óriásvállalat, amelynek nettó bevétele 93,74 milliárd dollár volt a legutóbbi pénzügyi évben.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
A javaslat öt évnyi pereskedés eredményeként született meg, de az Apple továbbra is tartja magát ahhoz, hogy nem követett el törvénytelenséget. A cég állítása szerint a Siri véletlenül aktiválódott ezekben az esetekben anélkül, hogy a felhasználók a Hey, Siri hívószavakat kimondták volna a készüléküknek, legtöbbször az Apple Watch okosórák felemelésekor.
A keresetet kezdeményező felhasználók számára az vált gyanússá, hogy túl sok olyan célzott hirdetést láttak megjelenni, amelyek az élőbeszédben elhangzott témakörökhöz kapcsolódtak, ami az akkor benyújtott dokumentumban leírt vád szerint „sérti az állami és szövetségi törvényeket", miközben az Apple szándékolt gyakorlatával üzletileg profitált a titokban rögzített felvételekből. Az Apple többször is elutasította a keresetet, végül a megállapodással beleegyezett abba, hogy Siri akaratlanul is rögzített magánbeszélgetéseket, de reményei szerint ezzel sikerül pontot tenni az ügy végére.