Teljes gőzzel rontott egymásnak az Arm és a Qualcomm
Az egész piacra jelentős hatással lehet az Arm és a Qualcomm közti per kimenetele, mely a felvásárolt Nuvia technológiái körül forog.
Elindultak a tárgyalások a Qualcomm és az Arm 2022 óta húzódó jogvitájában, miután októberben a brit cég bejelentette, hogy 60 napos határidővel felmondta a licencszerződését partnerével, ami elvben azt jelenti, hogy a Qualcomm ezt követően nem értékesíthetne Arm-os CPU-kat sem okostelefongyártók, sem PC-gyártók számára, illetve a már legyártott eszközök forgalmazását is le kellene állítani. A Qualcomm szerint az Arm csak a peres eljárást kívánja megzavarni, illetve több pénzt akar kizsarolni a licenchasználatért cserébe. Az Arm ugyanakkor azzal vágott vissza, hogy a Qualcomm sorozatos szerződésszegő magatartása nem hagyott más választást számára, így még a bírósági eljárás előtt fel kellett mondania a vonatkozó szerződéseket.
Az Arm szerint a Qualcommnak újra kellett volna tárgyalni a feltételeket a Nuvia felvásárlása után, mivel a Nuvia eredetileg a Qualcommnál magasabb jogdíjakat fizetett volna, és az Arm ebből fakadóan évi 50 millió dollártól is eleshet. Erre hivatkozva az Arm a Nuvia felvásárlás előtti terveinek megsemmisítését kéri, ami viszont azt hozná magával, hogy az érintett technológiákra épülő rendszerchipek eladhatatlanná válnának.
A per indulását követően számos érdekes állítást és védekezést fogalmaztak meg a felek. A Qualcomm azzal védekezik, hogy a meglévő architektúra licencmegállapodásuk kiterjed a Nuvia dizájnjainak használatára is, így vitatják az Arm álláspontját.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A Qualcomm vezetői szerint az Arm tulajdonképpen arra készül, hogy versenyre kelhessen ügyfeleivel, mivel a vállalat CPU alrendszereket kínál a klienspiaci és az adatközpontok szegmensébe szánt chipekhez, illetve egyéb felhasználási területeket is szeretne velük célba venni.
A bemutatott belsős dokumentumok arra utalnak, hogy az ARM valóban saját fejlesztésű chipek kiadásán gondolkodik, így komoly konkurenciát jelenthetne saját ügyfelei számára, beleértve a Qualcomm-ot is. René Haas, az ARM vezetője szerint a vállalat valóban új üzleti lehetőségek feltérképezésén dolgozik, de nem tervezi hardverek, beleértve processzorok értékesítését sem.
A két vállalat működésüket és bevételi forrásukat tekintve olyan mértékben egymásra vannak utalva, hogy a szerződésbontás mindkét társaság számára drasztikus következményekkel járna. Az Arm ugyanis így elesne évente több milliárd dollárnyi licencdíjtól, míg a Qualcomm Arm-os termékeinek szállítását azonnali hatállyal le kellene állítani, ami gyakorlatilag ellehetetlenítené a vállalat működését, ugyanakkor minden olyan partnert nehéz helyzetbe hozna, mely az amerikai chipgyártó processzorait tartalmazó eszközöket forgalmaz.