Eljárás indul a TikTok ellen a román választás kapcsán
Az Európai Bizottság elnöke szerint komoly jelek utalnak arra, hogy külföldi szereplők beavatkoztak a romániai elnökválasztásba a TikTokon keresztül, így vizsgálat indul a szolgáltatás ajánlórendszerére és a fizetett politikai tartalmakra fókuszálva.
Az Európai Bizottság december 17-én bejelentette, hogy hivatalos eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) feltételezett megsértése miatt a szolgáltatás azon kötelezettségével kapcsolatban, hogy megfelelően értékelje és mérsékelje a választások integritásához kapcsolódó rendszerszintű kockázatokat, különösen a közelmúltbeli, november 24-i román elnökválasztással összefüggésben. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke szerint „komoly jelek utalnak arra, hogy külföldi szereplők a TikTok használatával beavatkoztak a romániai elnökválasztásba”, és az EU-ban minden online platformot, köztük a TikTok-ot is elszámoltathatóvá kell tenni.
Az eljárás középpontjában a választásokat és a civil diskurzust érintő kockázatok kezelése áll, kiemelve két fontos területet. Az egyik a TikTok ajánlórendszerei, valamint a platform politikai hirdetésekre és fizetett politikai tartalmakra vonatkozó politikája. A Bizottság a vizsgálat közben arra keresi a választ, hogy a TikTok enyhítette-e a nemzeti választások sajátos regionális és nyelvi vonatkozásaiból eredő kockázatokat.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Amennyiben a Bizottság gyanúja helyesnek bizonyul, és a TikTok intézkedései elégtelenek voltak a visszaélések megakadályozására, az a DSA megsértését jelenti. A vizsgálat megindításáról szóló határozat figyelembe veszi a román hatóságok titkosított hírszerzési jelentéseiből, valamint harmadik felek jelentéseiből származó információkat. A vizsgálat a TikTok által 2023-ban és 2024-ben benyújtott kockázatértékelési jelentések, a Bizottság információkéréseire adott válaszok, valamint a TikTok által benyújtott belső dokumentumok elemzését is követi - részletezi a Bizottság.
Az eljárás hivatalos megindítását követően a Bizottság folytatja a bizonyítékok gyűjtését. A DSA nem állapít meg jogi határidőt a hivatalos eljárások lezárására, a részletes vizsgálat időtartama számos tényezőtől függ, többek között az ügy összetettségétől, az érintett vállalat Bizottsággal való együttműködésének mértékétől és a védelemhez való jog gyakorlásától.
Mi történt eddig?
A román elnökválasztás november 24-i első fordulója sokkoló eredményt hozott az ország nagy része számára Calin Georgescu független jelölt előretörésével. A jelölt kampányában gyanúsan kiemelt szerepet kapott a kínai ByteDance által üzemeltetett TikTok, ami végül oda vezetett, hogy Pavel Popescu, a román hírközlési hatóság, az ANCOM alelnöke gyorsított eljárásban kezdeményezte a TikTok ideiglenes elérhetetlenné tételét az országban.
Bukarest arra kérte az Európai Bizottságot, hogy azonnali hatállyal indítson soron kívüli gyorsított vizsgálatot a TikTok szerepével kapcsolatban a romániai elnökválasztáson a digitális szolgáltatások működését szabályozó törvény, a Digital Services Act alapján. Így december elején ideiglenes korlátozó határozatot hozott az Európai Bizottság a TikTok romániai működését illetően. A gyorsított eljárásban tárgyalt ügyben a román hatóságok kérésére, illetve a bemutatott bizonyítékok hatására a Bizottság a Digital Services Act-ban szereplő felhatalmazásával úgy döntött, hogy a romániai elnökválasztások idején megtiltja a TikTok számára a választásokkal összefüggő politikai tartalmak megjelenítését.
A Transtelex akkori tudósítása szerint a kampány során Georgescu TikTok-videói hatalmas népszerűségre tettek szert, miközben több száz, kifejezetten a támogatására létrehozott fiók terjesztette az üzeneteit. A helyi hírközlésszabályozó szerv, az ANCOM alelnöke ezt követően fordult a Bizottsághoz, hogy gyorsított eljárásban tárgyalja az ügyet és hozzon döntést annak érdekében, hogy a második fordulóban ne használhassák a platformot a választások manipulálására.
A Bizottság döntését támogató dokumentumok alapján Georgescu posztjait egy rendkívül szervezett hálózatban, kizárólag erre a célra létrehozott profilok osztották meg, az így megosztott posztokat pedig jelentős hirdetési büdzséből erősítették úgy, hogy a jelölt saját bevallása szerint egy fillért sem költött el hirdetésekre a TikTokon.