Elfogadták: januártól börtön járhat az agresszív kommentért
Tegnap elfogadta az Országgyűlés az internetes agresszió visszaszorításáról című törvényjavaslatot, mely január elsejétől akár börtönbüntetést helyezhet kilátásba azok számára, akik az interneten mások erőszakos halálát kívánják.
Az Országgyűlés tegnapi ülésszakán több tucatnyi törvényjavaslat és módosítás között megszavazták a képviselők "Az internetes aggresszió visszaszorításáról" címmel november közepén benyújtott törvényjavaslatot, mely alapján büntethető lesz az, aki mások erőszakos halálát és/vagy megkínzását helyezi kilátásba különböző internetes felületeken.
A jogszabály konkrétan úgy fogalmaz, hogy vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel lesz büntetendő az, aki nagy nyilvánosság előtt kommentben olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, ami beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos, halált okozó, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki.
A köznyugalom elleni bűncselekmények közé sorolt tényállás nem valósul meg akkor, ha valaki egy inkriminált posztot lájkol, ám ha ahhoz egyetértő hozzászólást ír vagy azt továbbítja, akkor számíthat a hatóság fellépésére és az azt követő jogi eljárásra.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
A jogszabály gyakorlati alkalmazása ugyanakkor számos gyakorlati kérdést vet fel, így például kérdéses, hogy a hatóságok be tudják-e azonosítani az elkövetőket, illetve végső soron kit terhel a felelősség, ha a jogsértés egy médiafelületen valósul meg, ám nem a médiatermék által üzemeltetett szolgáltatáson keresztül (mint amilyen például a HWSW cikk-komment részlegét üzemeltető DISQUS motor).
A jogalkotó ez utóbbira viszonylag egyértelmű választ ad, hiszen a jogszabály kimondja, hogy a médiatermék kiadója köteles szabályzatot alkotni és "hatékony megoldást alkalmazni" a jogellenes vagy káros tartalmakkal szemben. Az előírás betartását a Nemzeti Média- és HÍrközlési Hatóság (NMHH) fogja ellenőrizni.