:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2024. december 16. 13:47

Készülhet az Apple és a Google a TikTok eltávolítására

Értesítést küldött a kongresszus a két nagy digitális appbolt üzemeltetőjének, miközben közeleg a TikTok amerikai működését érintő fontos határidő.

Az Egyesült Államok Képviselőházának Kínával foglalkozó különbizottságának vezetői arra hívták fel a Google-anyacég Alphabet és az Apple figyelmét, hogy fel kell készülniük a TikTok alkalmazás eltávolítására az amerikai digitális boltok kínálatából január 19-től kezdve. A két techcég vezetőinek címzett levélben a képviselők azt kérik az üzemeltetőktől, hogy tegyék meg a szükséges lépéseket a kicsivel több mint egy hónap múlva érvénybe lépő szabályozásnak való megfelelés érdekében.

A múlt hét folyamán az amerikai szövetségi fellebbviteli bíróság helybenhagyta azt a törvényt, amely előírja a kínai székhelyű ByteDance számára hogy önálló jogi entitásba szervezve túladjon a TikTok amerikai operációján, ellenkező esetben ki kell vonulnia az országból. A ByteDance és a TikTok a végrehajtás felfüggesztése iránti kérelmet nyújtott be, de ezt elutasították.

tiktok-feature-2

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A jogszabály egyébként az április 24-i aláírását követően 270 napos határidőt ad a ByteDance-nak a TikTok amerikai érdekeltségének leválasztására és értékesítésére, ez a határidő január 19-én, azaz Joe Biden jelenlegi amerikai elnök utolsó hivatali napján jár le. Bidennek január 19-én még lehetősége lesz arra, hogy további egyszeri 90 napos haladékot adjon a ByteDance-nek a jogszabályi előírások végrehajtására, az ugyanakkor már korábban világossá vált, hogy a cég (illetve Kína) semmiféle értékesítési eljárásban nem partner.

A ByteDance az áprilisi szavazást követően azonnal közölte, hogy megtámadja a bíróságon a törvényt, mivel az a cég álláspontja szerint több ponton is sérti az amerikai állampolgárok szabad szólás- és véleménynyilvánítási jogát. Az ominózus jogszabály, a Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act ugyan a jogalkotók szerint nem kifejezetten a TikTok működésének átalakítására fókuszál, nehéz ugyanakkor nem belelátni a kialakult helyzetbe az amerikai nagypolitika és Kína egyre feszültebbé váló kapcsolatát. A TikToknak ma nagyjából 170 millió felhasználója van az Egyesült Államokban, a platformot több ezer cég és influenszer-vállalkozó használja elsődleges hirdetési- és médiafelületként.

a címlapról