A Meta is ellenzi az OpenAI nagy tervét
Zuckerberg Elon Musk oldalára áll a ChatGPT-fejlesztő elleni harcban, melynek célja a profitorientált vállalkozássá való alakulás megakadályozása.
A Meta azt kérte a kaliforniai főügyész Rob Bontától, hogy akadályozza meg az OpenAI profitorientált társasággá alakulását. A közösségi óriás szerint az AI-startup által tervezett szervezeti átalakulás megvalósulása veszélyes precedenst teremtene, mivel megnyitná az utat azelőtt, hogy a későbbiekben még több startup használhassa ki a nonprofit státusz előnyeit, míg el nem kezd nyereségessé válni. A gyakorlatban a non-profitok befektetői ugyanazzal a profittal számolhatnának, mint a hagyományos vállalatokba befektetők, de közben élvezhetnék az adóleírások előnyeit - írja a Meta. A közösségi óriás közben arra hivatkozik, hogy ha megvalósul az AI-startup kérése, az „szeizmikus hatással" lehet a Szilícium-völgyre.
Az OpenAI ezzel egyidőben arra kérte a kaliforniai szövetségi bírót, hogy utasítsa el Elon Musk kérését, mely szintén a profitorientált társasággá alakulás ellen irányul. December elején a milliárdos üzletember ügyvédei az OpenAI elleni kereset részeként előzetes végzést kérvényeztek a szövetségi bíróságon, hogy a AI-startup ne álhasson át profitorientált modellre. Musk képviselői szerint az OpenAI egy sor olyan gyakorlatot alkalmaz, melyek sértik az Egyesült Államok trösztellenes törvényeit.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Az OpenAI szóvivője szerint Musk már sokadszorra próbál ugyanazokkal az alaptalan vádakkal támadni, aminek valószínűleg nem lesz eredménye. Musk korábban augusztusban perelte be az OpenAI-t és vezérigazgatóját, azt állítva, hogy megsértették a szerződésben foglaltakat azzal, hogy a profitot a közjó elé helyezték az AI fejlesztése érdekében.
A 2015-ben nonprofit szervezetként indult vállalkozás 2019 óta egyedi hibrid struktúrában működik, az úgynevezett „capped-profit” modellben, így a cég két részből áll: az OpenAI LP profitorientált vállalatból és a non-profit anyavállalatból. Ez a felépítés lehetővé teszi számára, hogy dollármilliárdokat gyűjtsön külső finanszírozás révén, és rendelkezzen a technológiai startupok bizonyos jellemzőivel, például hogy tőkét osszon szét az alkalmazottak számára.
A ChatGPT-gyártó jelenleg aktívan dolgozik azon, hogy alaptevékenységét profitorientált haszontársaságként végezze a jövőben, amelyet a továbbiakban nem a nonprofit igazgatótanács irányít majd. A várakozások szerint ez a struktúra vonzóbbá teheti a céget a befektetők szemében. A nonprofit modell nem teljesen idegen a techszektorban: ott van például a Mozilla Corporation anyavállalatként működő Mozilla Alapítvány, de az OpenAI-jal ellentétben a Mozilla soha nem vett fel pénzt kockázati és vállalati befektetőktől. A szervezet a bevétel nagy részét termékfejlesztésbe fekteti vissza, és egy részét a nonprofit szervezet programjaira fordítja.
Az OpenAI új struktúrája már jobban hasonlítana fő riválisa, az Anthropic és az Elon Musk-féle xAI felépítéséhez, amelyek haszontársaságként vannak bejegyezve, egy olyan for-profit formában, amelynek célja a hivatalos kommunikáció szerint a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság előmozdítása a nyereségszerzés mellett.